| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wzrósł wynik finansowy netto przedsiębiorstw w 2010 r.

Wzrósł wynik finansowy netto przedsiębiorstw w 2010 r.

 Wynik finansowy netto przedsiębiorstw w 2010 roku wzrósł o 13,4 proc. rok do roku i wyniósł 89,4 mld zł - poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

"Wynik finansowy brutto wyniósł 107,5 mld zł wobec 95,9 mld zł przed rokiem, a obciążenia tego wyniku ukształtowały się na poziomie 18,0 mld zł (wobec 17,0 mld zł w 2009 r.). Wzrosła relacja podatku dochodowego od osób prawnych i fizycznych do zysku brutto z 14,3 proc. do 14,8 proc. Wynik finansowy netto wyniósł 89,4 mld zł i był wyższy o 13,4 proc. niż przed rokiem. Zysk netto wzrósł o 5,8 proc., a strata netto obniżyła się o 26,5 proc." - napisano w komunikacie.

"Zysk netto wykazało 78,4 proc. ogółu przedsiębiorstw (wobec 77,3 proc. przed rokiem), a uzyskane przez nie przychody stanowiły 87,5 proc. przychodów z całokształtu działalności badanych przedsiębiorstw (wobec 84,4 proc. przed rokiem). W przetwórstwie przemysłowym zysk netto odnotowało 77,1 proc. jednostek (przed rokiem 74,3 proc.), a udział uzyskanych przez nie przychodów w przychodach wszystkich podmiotów tej sekcji wyniósł 86,6 proc. (wobec odpowiednio 83,8 proc.)" - dodano.

"W roku 2010 wyniki finansowe badanych przedsiębiorstw uległy poprawie w porównaniu z uzyskanymi rok wcześniej. Korzystniejsze były również podstawowe wskaźniki ekonomiczno-finansowe" - napisano w komentarzu.

Z badania wynika, że przychody z całokształtu działalności rosły szybciej niż koszty ich uzyskania.

"Przychody z całokształtu działalności rosły szybciej niż koszty ich uzyskania (odpowiednio o 5,0 proc. i 4,6 proc.), co znalazło odzwierciedlenie w poprawie wskaźnika poziomu kosztów (z 95,0 proc. przed rokiem do 94,7 proc.). Zarówno przychody ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów jak i koszty tej działalności były wyższe niż przed rokiem (odpowiednio o 5,8 proc. i 5,6 proc.)" - dodano.

"Wynik finansowy ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów wyniósł 102,0 mld zł i był wyższy o 9,6 proc. niż rok wcześniej. Zmniejszył się wynik na pozostałej działalności operacyjnej (z 5,9 mld zł do 5,2 mld zł). Odnotowano spadek przychodów finansowych (o 17,9 proc.), w tym z tytułu dywidend oraz udziałów w zyskach (o 5,9 proc.), koszty operacji finansowych uległy obniżeniu (o 25,2 proc.). Wynik na operacjach finansowych był lepszy niż przed rokiem (0,5 mld zł wobec minus 3,0 mld zł)" - napisano.

Dane dotyczą 17 tys. 525 podmiotów gospodarczych prowadzących księgi rachunkowe, w których liczba pracujących wynosi 50 i więcej osób. Dane nie obejmują rolnictwa, leśnictwa, łowiectwa i rybactwa, działalności finansowej i ubezpieczeniowej oraz szkół wyższych.

 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Kornat

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK