| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Sieć szerokopasmowego internetu powstanie na Podkarpaciu

Sieć szerokopasmowego internetu powstanie na Podkarpaciu

Ponad 2 tys. km sieci szerokopasmowego internetu ma powstać na Podkarpaciu w ramach projektu "Sieć szerokopasmowa Polski Wschodniej". Wartość inwestycji ma wynieść prawie 300 mln zł, z czego ponad 230 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej. Projekt przyczyni się do rozwoju przedsiębiorczości całego kraju, a szczególnie regionu Polski Wschodniej.

Marszałek województwa podkarpackiego Mirosław Karapyta oraz prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Bożena Lublińska-Kasprzak (PARP jest instytucją pośredniczącą w programie - PAP) podpisali w piątek w Rzeszowie umowę na dofinansowanie budowy sieci.

Karapyta powiedział, że w ramach projektu powstanie ponad 2 tys. kilometrów sieci światłowodowej oraz utworzonych zostanie 214 węzłów szkieletowo-dystrybucyjnych, które będą stanowić punkt styku dla operatorów telekomunikacyjnych zainteresowanych korzystaniem z usług sieci.

"Głównym celem tego projektu jest zwiększenie dostępu do internetu dla instytucji publicznych, przedsiębiorców i mieszkańców obszarów peryferyjnych zagrożonych +wykluczeniem cyfrowym+. Sieć będzie otwarta na równych zasadach dla wszystkich przedsiębiorców telekomunikacyjnych, chcących oferować usługi szerokopasmowe wszystkim mieszkańcom regionu" - powiedział marszałek.

Prezes PARP Bożena Lublińska-Kasprzak podczas swojego wystąpienia powiedziała, że podpisanie tej umowy stanowi krok cywilizacyjny dla Podkarpacia.

"Ważne jest także to, że projekt przewiduje nie tylko budowę samego szkieletu sieci szerokopasmowej, ale również szkolenie ponad 1,5 tys. osób, dotyczące korzystania z komputerów i internetu. To bardzo ważne, bo jeszcze połowa społeczeństwa w Polsce jest wykluczona cyfrowo, czyli nie korzysta z komputerów i internetu" - dodała.

Podkreśliła, że dzięki projektowi ponad 90 proc. gospodarstw na Podkarpaciu oraz 100 proc. instytucji publicznych będzie miało dostęp do internetu.

Lublińska-Kasprzak zaznaczyła, że ten projekt przyczynia się do rozwoju przedsiębiorczości całego kraju, a szczególnie regionu Polski Wschodniej.

Projekt "Sieć szerokopasmowa Polski Wschodniej" jest największym projektem telekomunikacyjnym, finansowanym z funduszy strukturalnych w obecnej perspektywie finansowej w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Swym zasięgiem obejmuje pięć województw: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie. Cały projekt ma być zrealizowany do końca 2014 r.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Koralewski

Aplikant radcowski, ekspert w dziedzinie prawa handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK