| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > GIODO. Od dziś kary za nieprawidłowe przetwarzanie danych osobowych

GIODO. Od dziś kary za nieprawidłowe przetwarzanie danych osobowych

Większe kary za nieprawne przetwarzanie danych osobowych i lekceważenie zleceń GIODO wprowadza nowelizacja ustawy o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 2010 r. nr 229, poz. 1497). Wchodzi ona w życie 7 marca.

Nowelizacja ustawy o ochronie danych osobowych, umożliwi egzekwowanie decyzji GIODO na drodze postępowania egzekucyjnego.

Na podstawie zapisów w tej ustawie przedsiębiorca, który zlekceważy zalecenia generalnego inspektora ochrony danych osobowych będzie mógł być ukarany karą 50 tys. zł, zaś osoba fizyczna karą 10 tys, zł. Kara taka może być nakładana wielokrotnie - na osobę fizyczną do pułapu 50 tys. zł, zaś przedsiębiorca może zapłacic w sumie do 200 tys. zł. 

Również za utrudnianie kontroli prowadzonej przez GIODO będzie groziła przedsiębiorcy kara - będzie to kara ograniczenia wolności lub grzywny. Za uniemożliwianie i utrudnianie pracy inspektorom grozić będzie kara pozbawienia wolności do lat dwóch. 

Kary i grzywny mają być stosowane w stosunku do osób i firm, które nie dostosują się do upomnień i zaleceń GIODO w zakresie ochrony danych osobowych w wyznaczonych przez GIODO terminie. Kara taka będzie mogła być orzeczona zarówno wobec pracownika, który utrudni pracę GIODO, jak i wobec kierownictwa firmy. 

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Beata Tarnowska - Kupny

Coach biznesu, mentor, doradca, z ponad 20-letnim doświadczeniem w biznesie, ekspert w zarządzaniu łańcuchem dostaw, logistyką, zakupami w branżach: FMCG, dobra luksusowe, produkcja, wysoko zaawansowane technologie, telekomunikacja. Realizowała duże projekty w firmach krajowych oraz globalnych, tworzyła i wdrażała strategie biznesowe oraz wielofunkcyjne procesy, prowadziła negocjacje z firmami globalnymi. Posiada praktyczną wiedzę budowania i rozwoju biznesu, realizacji projektów biznesowych, budowania i zarządzania zespołami. Jest partnerem w firmie konsultingowej Lynton Polska oraz Coaching Partnerzy. Współpracuje z Polish Women Network organizacją wspierającą kobiety w rozwoju zawodowym i osobistym. Od ponad 20 lat jest praktykiem coachingu menedżerskiego budującego zaangażowanie pracowników. Od kilku lat pracuje z biznesem jako coach i mentor. Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Menedżerów Logistyki i Zakupów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK