| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Organizacje społeczne: wyższy VAT na artykuły dziecięce - od 2012 r.

Organizacje społeczne: wyższy VAT na artykuły dziecięce - od 2012 r.

17 organizacji społecznych zaapelowało do parlamentarzystów, by podwyżka VAT na ubranka niemowlęce i obuwie dziecięce nastąpiła dopiero od 2012 r. - poinformowała wiceprzewodnicząca Związku Dużych Rodzin Trzy Plus Teresa Kapela.

Sygnatariusze petycji do parlamentarzystów chcą, by wzrost VAT z 8 proc. do 23 proc. nastąpił dopiero 1 stycznia 2012 r.

W październiku 2010 Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) orzekł, że Polska ma zaprzestać stosowania preferencyjnej stawki VAT na obuwie dziecięce i ubranka dla niemowląt - obecnie jest to 8 proc. - i obłożyć je stawką podstawową - 23 proc. Podwyżka ta znajduje się w nowelizacji ustawy o VAT, która w piątek rano będzie głosowana w Sejmie. Posłowie zdecydują o losie zgłoszonej przez PO poprawki, przesuwającej datę wejścia w życie podwyżki na 1 lipca 2011 r. We wtorek wnioskiem PO ma zająć się komisja finansów.

Rząd proponował pierwotnie, aby wzrost podatku nastąpił 1 lutego 2011 r., ale sejmowa komisja finansów publicznych wprowadziła do projektu poprawkę Marka Wikińskiego z SLD, która zmieniła ten termin na 1 stycznia 2012 r.

Organizacje społeczne nie chcą, by podwyżka weszła w życie 1 lipca tego roku.

"Jeżeli podwyżka VAT miałaby jednak nastąpić, bezwzględnie domagamy się zapewnienia, że środki finansowe, które z tego tytułu trafią do kasy państwowej, będą pozostawione rodzinom, najlepiej w postaci podwyżki zasiłków rodzinnych i podniesienia progów dochodowych upoważniających do świadczeń" - powiedziała Teresa Kapela.

W poniedziałek Związek i Centrum im. Adama Smitha zaapelowały do premiera Donalda Tuska, by jednym z priorytetów polskiej prezydencji stała się inicjatywa rozszerzenia niższej stawki VAT na artykuły dziecięce.

Centrum oszacowało, że w Polsce koszt wychowania dziecka do osiągnięcia przez nie 20. roku życia wynosi - według obecnych cen - 190 tys. zł, koszt wychowania dwójki dzieci - 322 tys. zł, a trójki - 436 tys. Zastrzeżono, że są to jednak kalkulacje kosztów minimalnych. Planowane podniesienie VAT na ubranka i buciki zwiększy koszty wychowania rodziny z trójką dzieci o 9 tys. zł w tym okresie, czyli o 450 zł rocznie. (PAP)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jobs Plus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK