REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ekonomiści: wzrost cen produkcji może wpłynąć na inflację

REKLAMA

Styczniowy wzrost cen produkcji przemysłowej może wpłynąć na podwyżki cen artykułów konsumpcyjnych. Rada Polityki Pieniężnej dostała do ręki argument za podwyżką stóp procentowych - uważają ekonomiści.

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że ceny produkcji przemysłowej w styczniu wzrosły o 6,2 proc. w stosunku do stycznia 2010 r., a w ujęciu miesięcznym ceny produkcji wzrosły o 0,4 proc. Ekonomiści w przeprowadzonej przez PAP ankiecie prognozowali, że ceny producentów w styczniu wzrosły o 6,3 proc. rdr, a w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,7 proc.

REKLAMA

REKLAMA

GUS podał także, że produkcja przemysłowa w styczniu wzrosła o 10,3 proc. licząc rok do roku, po wzroście o 11,5 proc. w grudniu, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 6,4 proc. Ekonomiści prognozowali, że produkcja przemysłowa w styczniu wzrosła o 10 proc. rdr, natomiast w porównaniu z grudniem 2010 roku spadła o 5,6 proc.

Zdaniem ekonomistów dane o styczniowym wzroście cen produkcji przemysłowej (PPI) w połączeniu ze styczniowym wzrostem cen konsumpcyjnych (CPI) są silnym argumentem dla Rady Polityki Pieniężnej za podwyżką stóp procentowych. RPP decyzję taką może podjąć już 2 marca na najbliższym posiedzeniu.

Główny ekonomista BCC prof. Stanisław Gomułka zauważył, że już od połowy ubiegłego roku obserwujemy dość wysoki wzrost cen produkcji przemysłowej w relacji rok do roku. Takie wzrosty występują też w innych krajach. "Ma to związek ze znacznym wzrostem cen surowców - przede wszystkim energii, metali oraz cen surowców żywności, w tym na przykład zbóż, m.in. w związku z suszą w Chinach" - poinformował.

REKLAMA

Zaznaczył, że wzrost cen produkcji przemysłowej obserwują banki centralne. Zdaniem Gomułki wzrost ten w jakimś momencie może mieć wpływ na indeks cen konsumpcyjnych. "Mamy już dość wysoką inflację w Wielkiej Brytanii oraz w Polsce - znacznie wyższą niż średnia inflacja w ubiegłym roku. Należy dalej oczekiwać powolnego, ale jednak kroczącego wpływu inflacji PPI (indeks cen produkcji przemysłowej - PAP) na wskaźnik CPI (indeks cen konsumpcyjnych - PAP)" - powiedział.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Natomiast wzrost produkcji przemysłowej w styczniu o 10,3 proc. nie jest, zdaniem Gomułki, specjalną niespodzianką dla ekonomistów. "Jeżeli dalej taki wzrost będzie kontynuowany, to przełoży się to na tempo wzrostu PKB w granicach 4-4,5 proc." uważa ekonomista.

Z kolei Ireneusz Jabłoński z Centrum im. Adama Smitha zwrócił uwagę, że wzrost cen produkcji przemysłowej był znacznie wyższy niż styczniowa inflacja CPI. Według niego jest to prawdopodobnie wywołane wzrostem cen nośników energii i półproduktów czy surowców, które są do produkcji wykorzystywane.

Jabłoński jest przekonany, że wzrost kosztów produkcji pośrednio rzutuje na wartość cen artykułów konsumpcyjnych. "Korelacja będzie taka, że jeśli koszty produkcji są wyższe, to wzrosną również ceny końcowe artykułów finalnych tej produkcji. Pewnie nie w ten sam sposób, czyli nie o 6,2 proc., ale w jakimś tam zauważalnym stopniu" - ocenia Jabłoński.

Dla ekonomisty z banku ING BSK Rafała Beneckiego wysoki wskaźnik PPI wynika z wysokich cen surowców i podwyżki VAT. Jego zdaniem można się spodziewać dalszego wzrostu tego indeksu. "Oczekiwania inflacyjne firm są teraz praktycznie rekordowo wysokie. Co prawda one nie będą się przekładać na ceny detaliczne z uwagi na pewną barierę popytu, która wciąż istnieje, jednak będą wpływać na indeks CPI" - uważa Benecki.

Ekonomista podkreślił, że styczniowy wzrost inflacji CPI (o 3,8 proc. rdr) jest argumentem dla RPP za podwyżką stóp procentowych. Równie ważne są także oczekiwania rynków finansowych co do podwyżek. Benecki zwrócił uwagę, że brak podwyżki mógłby osłabić złotego. "W warunkach tak wysokich cen surowców na świecie, RPP wolałaby tego uniknąć - mocny złoty nieco kompensuje wysokie ceny surowców. Spodziewam się podwyżki w marcu o 25 pkt." - zaznaczył ekonomista.

Dodał, że pozytywne dane o produkcji świadczą o kontynuacji dobrej koniunktury.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA