| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Rejestracja firmy w urzędzie skarbowym?

Rejestracja firmy w urzędzie skarbowym?

Ministerstwo Finansów planuje przeniesienie rejestracji działalności gospodarczej z gmin do urzędów skarbowych. Przyszły przedsiębiorca odwiedzałby wówczas tylko urząd skarbowy, który przekazywałby dalej wszelkie dokumenty.

Z zaskoczeniem tę informację przyjęła Krajowa Izba Gospodarcza (KIG). Zdaniem Jacka Czecha, Zastępcy Sekretarza Generalnego KIG, rola, miejsce i odpowiedzialność organów podatkowych w Polsce jest już odpowiednio zdefiniowana. Urzędy skarbowe mają inne ważne funkcje do wypełniania. Mogą być dobrym uzupełnieniem istniejącej już i działającej bazy miejsc, gdzie można rejestrować firmę, ale oddanie spraw związanych z rejestracją działalności w ich wyłączną gestię nie jest dobrym pomysłem.


W tym roku i tak zajdą duże zmiany w zasadach rejestracji działalności gospodarczej. W lipcu rozpocznie prace Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej - CEIDG. Uruchomienie tego systemu pozwoli na wprowadzenie i powszechne wdrożenie systemu usług elektronicznej administracji, stanie się również faktycznym ułatwieniem w prowadzeniu działalności gospodarczej. Dzięki temu założenie firmy będzie można przeprowadzić poprzez internet.


Ministerstwo Gospodarki informuje, że po 1 lipca 2011 osoby, które nie zdecydują się na rejestracje firmy z wykorzystaniem platformy elektronicznej, nadal będą mogły zrobić to w urzędzie gminy. Ponadto potencjalny przedsiębiorca może też skorzystać z usługi aktywnego pełnomocnika, który przeprowadzi cały proces za niego. Takie wsparcie zaoferują także izby gospodarcze.


KIG uważa więc, że przedstawiona powyżej gama nowych możliwości dla przedsiębiorców może prowadzić do faktycznego uproszczenia i przyspieszenia procesu rejestracji firmy w Polsce. W tej sytuacji nie ma potrzeby przenoszenia „jednego okienka” do urzędów skarbowych, gdyż to niczego firmom nie ułatwi.


KIG proponuje, aby zająć się raczej kolejnymi, wciąż nie załatwionymi i ważnymi sprawami dla przedsiębiorców. Jedną z nich jest podpis elektroniczny, bez którego trudno mówić o e-gospodarce.

oprac. Alicja Fal

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bibby Financial Services Sp. z o.o.

Ekspresowe finansowanie należności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK