| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Większa elastyczność w zakresie zapisywania stawek podatkowych w kasach rejestrujących

Większa elastyczność w zakresie zapisywania stawek podatkowych w kasach rejestrujących

Zmienione zostało rozporządzenie w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania.

Tak jak większość zmiana ta spowodowana została zmianą stawek VAT. Nowe regulacje wprowadzają większą elastyczność w zakresie zapisywania stawek podatkowych w kasach rejestrujących. Zmieniono sztywne przyporządkowanie stawek podatkowych do oznaczeń literowych A-G, którymi na paragonach i raportach drukowanych przez kasy rejestrujące oznaczane były tzw. grupy podatkowe (np. asortyment towarów, usług objętych stawką 22%). Utrzymano jedynie, z pewnymi ograniczeniami, przyporządkowanie stawki podstawowej do oznaczenia literowego A. Ponadto dokładnie zdefiniowano pojęcie stawki podstawowej, która ma być przyporządkowana oznaczeniu literowemu A. Jest to stawka 22% oraz stawki, które zastępują ją w okresie przejściowym (23%, 24%, 25%).

Dla starszych typów kas, których program działania przewiduje mniejszą niż siedem liczbę grup podatkowych oraz w okresie pięciu miesięcy po zmianie stawek dla wszystkich typów kas dopuszczono zastosowanie w zasadzie dowolnej metody przyporządkowania stawek określonym oznaczeniom literowym.

reklama

Źródło:

Biuletyn VAT

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dr n.prawnych Roman Ziembiński

Od ponad 20 lat doradza i asystuje w prowadzeniu postępowań upadłościowych i naprawczych oraz przejmuje tymczasowy zarząd kryzysowy w wielu firmach krajowych i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »