REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zapłata do końca 2010 r. uchroni przed kosztem wyższego VAT

REKLAMA

W związku z podwyżką stawki VAT, która ma nastąpić 1 stycznia 2011 r. niektóre wydatki zaplanowane na przyszły rok warto ponieść jeszcze w tym roku - wskazują eksperci podatkowi. Najwięcej będzie można zaoszczędzić na mieszkaniach.

Podwyżka VAT wynika z podpisanej przez prezydenta Bronisław Komorowskiego ustawy okołobudżetowej. Zgodnie z nią, podstawowa stawka podatku wzrośnie z 22 proc. do 23 proc. Do końca grudnia 2013 r. będą też obowiązywać trzy nowe stawki VAT: 5, 8 i 23 proc. Wprowadzona zostanie 5-proc. stawka na żywność, książki i czasopisma specjalistyczne.

REKLAMA

Eksperci podatkowi wskazują, że w związku z czekającą nas podwyżką, niektóre wydatki zaplanowane na 2011 r. warto ponieść jeszcze w tym roku.

REKLAMA

Starszy menadżer w Deloitte, Przemysława Skorupa informuje, że zaliczki, przedpłaty, czy raty uregulowane do końca tego roku zostaną opodatkowane obowiązującą jeszcze w 2010 r. stawką VAT. "O ile przy niższych kwotach oszczędność może nie być duża, o tyle w przypadku np. zapłaty za mieszkanie, czy nieruchomość będzie ona wyraźnie odczuwalna" - powiedział Skorupa.

Także menadżer z firmy doradztwa podatkowego Accreo Taxand, Łukasz Jamróz przyznaje, że jeżeli część lub całość należności zostanie zapłacona w 2010 roku, a sama sprzedaż będzie miała miejsce w 2011 r., to należy zastosować obecne, niższe stawki VAT.

"Co istotne, możliwe jest, by zaliczka obejmowała 100 proc. ceny. W takiej sytuacji stawka VAT z 2010 r. będzie stosowana do całej transakcji. Takie rozwiązanie jest szczególnie korzystne dla osób fizycznych oraz podatników zwolnionych z VAT, którzy mogą zaoszczędzić, jeśli tylko przyspieszą podjęcie decyzji o zakupach" - podkreśla Jamróz.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Podał przykład osoby, która planuje kupić np. 200-metrowe mieszkanie. "W przypadku wpłaty zaliczki w wysokości 100 proc. w 2010 roku, całość transakcji podlegać będzie stawce 7 proc. VAT. Natomiast w sytuacji, gdy cała transakcja odbędzie się w roku 2011 - sprzedaż opodatkowana będzie stawką 8 proc. W zakresie powierzchni powyżej 150 m kw. trzeba będzie zastosować stawkę 23 proc." - wyjaśnił Jamróz.

Do końca roku sprzedaż mieszkań jest bowiem opodatkowana 7-proc. stawką. Z końcem roku wygasa unijna zgoda na zastosowanie obniżonego VAT na mieszkania, dzięki jednak tzw. definicji budownictwa społecznego niższa stawka (8 proc.) będzie miała nadal zastosowanie. Obejmie lokale, których powierzchnia nie przekracza 150 m kw. oraz domy o powierzchni nie większej niż 300 m kw. Każdy metr ponad limit będzie opodatkowany podstawową stawką w wysokości 23 proc.

Jamróz dodał, że np. bank planujący kupno sprzętu komputerowego zapłaci 22-proc. podatek, jeżeli zaliczka na poczet dostawy zostanie wpłacona w roku 2010. "Przeprowadzenie transakcji po nowym roku będzie skutkowało opodatkowaniem stawką o 1 punkt procentowy wyższą. Wyższy VAT będzie stanowił dodatkowy koszt dla banku" - zwrócił uwagę ekspert.

Ustawa okołobudżetowa związana z realizacją budżetu na przyszły rok, zmienia kilkanaście ustaw i oprócz zmiany stawek VAT m.in. obniża zasiłek pogrzebowy, podnosi ulgi komunikacyjne dla studentów czy niewidomych.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA