| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Większość Polaków dobrze ocenia warunki dla biznesu

Większość Polaków dobrze ocenia warunki dla biznesu

Większość respondentów uważa, że w Polsce panują dobre warunki dla rozwoju biznesu. Ankietowani najchętniej pracowaliby we własnej firmie - wynika z sondażu CBOS na temat prowadzenia biznesu w Polsce.

44 proc. ankietowanych uważa, że w Polsce panują dobre warunki dla rozwoju przedsiębiorczości, choć tylko 1 proc. ocenia, że bardzo dobre. 37 proc. jest przeciwnego zdania.

Gdyby ankietowani mieli całkowicie wolny wybór miejsca pracy, 40 proc. wybrałoby prowadzenie własnej firmy. 38 proc. chciałoby pracować w państwowym zakładzie pracy, 7 proc. w prywatnej - ale nie swojej - firmie, a 5 proc. deklaruje gotowość wyjazdu do pracy za granicę. Jak podaje CBOS, "praca na swoim" jest atrakcyjniejsza dla respondentów poniżej 45. roku życia, z kolei starsi preferują państwowy zakład.

46 proc. ankietowanych oceniło w badaniu, że ma predyspozycje do prowadzenia własnego biznesu, 49 proc. odpowiedziało, że przeciwnie. Co dwunasty respondent (8 proc.) pracujący na własny rachunek nisko ocenia swe talenty biznesowe.

Najczęściej wskazywanym powodem podejmowania działalności biznesowej (65 proc.) jest potrzeba niezależności, na drugim miejscu (42 proc.) lokuje się motywacja materialna i chęć dorobienia się, a jedna trzecia respondentów wskazała na konieczność życiową, np. brak innej pracy.

CBOS wskazuje też na różnice między postrzeganiem głównych utrudnień w prowadzeniu biznesu między samymi przedsiębiorcami a respondentami nieprowadzącymi działalności gospodarczej. Ankietowani ci wskazują, że głównymi przeszkodami są: zbyt wysokie koszty pracy (52 proc. tej grupy), zbyt wysokie podatki dochodowe (47 proc.) i zbyt dużo biurokracji (41 proc.)

Z kolei sami przedsiębiorcy znacznie częściej (71 proc. tej grupy) wskazują na wysokie koszty pracy, dwa razy częściej niż osoby nieprowadzące własnej działalności wymieniają korupcję (19 proc.) i zaleganie z płatnościami kontrahentów (20 proc.). 29 proc. ankietowanych przedsiębiorców mówi również o wysokich kosztach kredytu.

Według CBOS różnice te świadczą o rozpowszechnieniu w społeczeństwie stereotypów na temat trudności w prowadzeniu samodzielnego biznesu, nie do końca odpowiadających rzeczywistym problemom.

Sondaż "Polacy o prowadzeniu biznesu" CBOS przeprowadził w październiku 2010 r. na reprezentatywnej próbie 1035 dorosłych Polaków.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.

Warszawska kancelaria prawna założona w 2011 roku, będąca członkiem międzynarodowej firmy prawniczej GRATA International.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK