| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Dyskryminacja polskich firm w nowej ustawie o CIT

Dyskryminacja polskich firm w nowej ustawie o CIT

Opodatkowane zostaną wnoszone aportem większościowe udziały w spółkach.

W ubiegłym tygodniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustaw podatkowych, który w części dotyczącej CIT zawiera zamiar opodatkowania wnoszonych aportem większościowych udziałów w spółkach.


Zmiana art. 12 ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych niesie za sobą złą informację dla firm. Będzie bowiem skutkować dyskryminacją polskich spółek w sytuacji, gdy spółki z innych krajów UE nie są w swoich krajach opodatkowane, co wynika z obowiązujących regulacji unijnych.


Zdaniem Business Centre Club, która sprzeciwia się wprowadzeniu w życie tego przepisu, nowa regulacja przyniesie negatywne konsekwencje dla polskich firm i dla całej gospodarki. Zahamuje pożądany proces restrukturyzacji spółek i ich rozwój.


U podstaw nowelizacji leży chęć uzyskania dodatkowych dochodów budżetowych. Związane z tym efekty będą jednak mocno wątpliwe, gdyż firmy dołożą zapewne wszelkich starań, aby zgodnie z prawem ominąć nowe obciążenia.


Trudno się temu dziwić. Chodzi bowiem o zachowanie konkurencyjności wobec innych partnerów gospodarczych. Z korzyścią dla polskich firm i polskiej gospodarki.

oprac. Alicja Fal

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

GACH MIZIŃSKA Kancelaria prawna

Kancelaria GACH MIZIŃSKA spółka jawna to kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym oraz w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK