| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Projekt zmian w ustawie o VAT - zmiany w PKWiU i zwolnieniach podatkowych

Projekt zmian w ustawie o VAT - zmiany w PKWiU i zwolnieniach podatkowych

W Sejmie trwają prace nad kolejną nowelizacją ustawy o VAT. Projekt nowelizacji zakłada odejście od zasady identyfikowania towarów i usług za pomocą klasyfikacji statystycznych. Nie oznacza to, że z ustawy zniknie odniesienie do symboli klasyfikacji statystycznych. Nadal będą one stosowane przy identyfikacji towarów oraz określaniu zakresu świadczonych usług wtedy, gdy przepisy o podatku od towarów i usług będą powoływały symbole statystyczne.


Zasadniczym celem nowelizacji jest zastąpienie klasyfikacji statystycznej PKWiU z 1997 r. (dotychczas stosowanej w celach podatkowych) klasyfikacją z 2008 r. - obecnie obowiązującą w statystyce. Po zmianach w podatkach, statystyce, ewidencji i dokumentacji oraz rachunkowości będzie stosowana tylko PKWiU 2008.

Nie tylko na tym jednak polegają przygotowywane w Sejmie zmiany. Projekt ustawy zakłada likwidację załącznika nr 4 do obecnej ustawy, zawierającego wykaz usług zwolnionych od podatku i przeniesienie uregulowań dotyczących tej tematyki do treści ustawy. Zwolnienia nie będą już określane za pomocą klasyfikacji statystycznych. Zakres zwolnień będzie wynikał z literalnej treści przepisów VAT, bez odwołania do PKWiU. Z uzasadnienia projektu wynika, że projektodawcy określali zakres zwolnień z wykorzystaniem treści zapisów prawa unijnego i krajowego oraz orzecznictwa sądów. Uznali bowiem, że niemożliwe jest określenie czynności zwolnionych z podatku za pomocą klasyfikacji statystycznych. Oparcie przepisów dotyczących zwolnienia usług od podatku na opisach tych usług zawartych w dyrektywie VAT ma zapewnić zgodność regulacji krajowych z przepisami dyrektywy.

Zasygnalizowane zmiany w ustawie o VAT mają wejść w życie 1 stycznia 2011 r.

Źródło: ustawa z 24 września 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług - rządowy projekt zmian; druk sejmowy nr 3205

Ewa Sławińska

ekspert w zakresie VAT

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Konsumentów Polskich

Stowarzyszenie zajmuje się ochroną praw konsumentów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK