| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Projekt zmian w ustawie o VAT - zmiany w PKWiU i zwolnieniach podatkowych

Projekt zmian w ustawie o VAT - zmiany w PKWiU i zwolnieniach podatkowych

W Sejmie trwają prace nad kolejną nowelizacją ustawy o VAT. Projekt nowelizacji zakłada odejście od zasady identyfikowania towarów i usług za pomocą klasyfikacji statystycznych. Nie oznacza to, że z ustawy zniknie odniesienie do symboli klasyfikacji statystycznych. Nadal będą one stosowane przy identyfikacji towarów oraz określaniu zakresu świadczonych usług wtedy, gdy przepisy o podatku od towarów i usług będą powoływały symbole statystyczne.


Zasadniczym celem nowelizacji jest zastąpienie klasyfikacji statystycznej PKWiU z 1997 r. (dotychczas stosowanej w celach podatkowych) klasyfikacją z 2008 r. - obecnie obowiązującą w statystyce. Po zmianach w podatkach, statystyce, ewidencji i dokumentacji oraz rachunkowości będzie stosowana tylko PKWiU 2008.

Nie tylko na tym jednak polegają przygotowywane w Sejmie zmiany. Projekt ustawy zakłada likwidację załącznika nr 4 do obecnej ustawy, zawierającego wykaz usług zwolnionych od podatku i przeniesienie uregulowań dotyczących tej tematyki do treści ustawy. Zwolnienia nie będą już określane za pomocą klasyfikacji statystycznych. Zakres zwolnień będzie wynikał z literalnej treści przepisów VAT, bez odwołania do PKWiU. Z uzasadnienia projektu wynika, że projektodawcy określali zakres zwolnień z wykorzystaniem treści zapisów prawa unijnego i krajowego oraz orzecznictwa sądów. Uznali bowiem, że niemożliwe jest określenie czynności zwolnionych z podatku za pomocą klasyfikacji statystycznych. Oparcie przepisów dotyczących zwolnienia usług od podatku na opisach tych usług zawartych w dyrektywie VAT ma zapewnić zgodność regulacji krajowych z przepisami dyrektywy.

Zasygnalizowane zmiany w ustawie o VAT mają wejść w życie 1 stycznia 2011 r.

Źródło: ustawa z 24 września 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług - rządowy projekt zmian; druk sejmowy nr 3205

Ewa Sławińska

ekspert w zakresie VAT

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

FakturaXL.pl

FakturaXL.pl jest producentem oprogramowania w zakresie fakturowania online dla firm i biur rachunkowych. Od ponad 12 lat tworzymy z pasją rozwiązania IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK