| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przepisy dotyczące odsetek za zwłokę nie naruszają praw podatników

Przepisy dotyczące odsetek za zwłokę nie naruszają praw podatników

Przepisy w zakresie naliczania odsetek od zaległości podatkowych w przypadku kontroli są jednakowe dla wszystkich podatników. Nie ma znaczenia czy postępowanie kontrolne prowadzone jest przez organy podatkowe, czy też organy kontroli skarbowej.

Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 17819) odniosło się do pytania wskazującego na potrzebę znowelizowania art. 31 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej z uwagi na jego niezgodność z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej.

Zgodnie z wyjaśnieniami resortu finansów odmienne zasady dotyczące naliczania odsetek od zaległości podatkowych, w zależności od tego, jaki organ prowadził postępowanie kontrolne, obowiązywały do dnia 1 lipca 2010 r., czyli do wejścia w życie ustawy z dnia 5 marca 2010 r. o zmianie ustawy o kontroli skarbowej (Dz. U. Nr 76, poz. 492), która dokonała nowelizacji ustawy z dnia 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej (Dz. U. z 2004 r. Nr 8, poz. 65, z późn. zm.).

Nowe brzmienie art. 31 ust. 1 ustawy o kontroli skarbowej nie wyłącza stosowania art. 54 ustawy Ordynacja podatkowa do postępowań kontrolnych prowadzonych przez organy kontroli skarbowej.

Jednocześnie nowelizacja wprowadziła do art. 24 ustawy o kontroli skarbowej regulację zakazującą naliczanie odsetek za zwłokę w przypadku prowadzenia przez organy kontroli skarbowej postępowania kontrolnego przez okres dłuższy niż 6 miesięcy.

Tym samym od dnia 1 lipca 2010 r. (tj. od dnia wejścia w życie ustawy z dnia 5 marca 2010 r. o zmianie ustawy o kontroli skarbowej) podatnicy mają takie same prawa w zakresie naliczania odsetek za zwłokę, niezależnie od tego, czy postępowanie prowadzone jest przez organy podatkowe, czy też organy kontroli skarbowej.

Wynika stąd, że obowiązujące obecnie przepisy ustawy o kontroli skarbowej oraz ustawy Ordynacja podatkowa przyznają podmiotom kontrolowanym analogiczne gwarancje ochrony ich praw. Poprzednie przepisy w tym zakresie budził wątpliwości co do zgodności z konstytucyjną zasadą równości i sprawiedliwości podatkowej.

Adam Kuchta

www.ksiegowosc.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Koronczok

Sprzedaż Internetowa24

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK