REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek zdecyduje, czy po podwyżce VAT wzrosną ceny

REKLAMA

Wiceminister finansów Maciej Grabowski powiedział PAP, że jego resort nie prowadzi wyliczeń, w jakim stopniu koszty podwyżki VAT poniosą konsumenci, a w jakim firmy. "To gra rynkowa będzie decydowała o tym, czy i na ile podwyżka VAT wpłynie na ceny"- dodał.

Rząd chce od początku 2011 r. podnieść podstawową stawkę VAT o 1 pkt proc., by wynosiła ona 23 proc.

REKLAMA

"Podwyżka VAT nie przełoży się w całości na podwyżkę cen. Takiej możliwość praktycznie nie ma, bo nie ma przecież rynków całkowicie zmonopolizowanych. Przedsiębiorcy patrzą na innych (konkurencję - PAP). Jeśli podniosą ceny, to popyt na ich produkty się zmniejszy. To gra rynkowa będzie decydowała o tym, czy i na ile podwyżka VAT wpłynie na ceny" - powiedział.

REKLAMA

Grabowski zaznaczył, że resort finansów nie prowadzi jednak wyliczeń, w jakim stopniu koszty podwyżki VAT zostaną przeniesione na konsumentów, a w jakim pokryją je przedsiębiorcy. "Trzeba byłoby analizować każdy produkt. Trudno sobie wyobrazić taką pracę" - zaznaczył.

Wiceminister wziął udział w konferencji PKPP Lewiatan poświęconej planowanej podwyżce VAT od 2011 roku. Jak podkreślił, Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, w którym stawki VAT nie zmieniały się przez 19 lat. "Wiele krajów zmieniało je wielokrotnie. Polska jest tutaj absolutnie wyjątkiem. Chciałbym, żeby też dostrzegli to przedsiębiorcy, że po raz pierwszy zostanie na nich ten przykry obowiązek nałożony (dostosowania się do zmiany stawek - PAP)" - zaznaczył.

Zdaniem przedstawicieli PKPP Lewiatan, część przepisów dotyczących projektu nowelizacji ustawy o VAT jest "niejasna i wzbudza wątpliwości wśród podatników". Jak wskazywali na konferencji, wejście w życie przepisów przejściowych będzie skutkowało tym, że takie same usługi wykonane w tym samym czasie będą opodatkowane różnymi stawkami VAT. Według projektu decydującym kryterium przy określaniu stawki VAT jest moment zrealizowania usługi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przykładowo usługi, dla których przyjęto roczny okres rozliczeniowy od 15 stycznia 2010 r. do 14 stycznia 2011 r., będą w całości opodatkowane nową stawką - 23 proc. VAT. Innym przykładem są usługi telekomunikacyjne; jeśli klient za usługi wykonane w grudniu 2010 r. rozliczy się właśnie w tym miesiącu zapłaci 22 proc. podatku, jeżeli rozliczenie przypadnie w kolejnym miesiącu - już 23 proc.

W opinii PKPP Lewiatan, taka sytuacja jest naruszeniem konstytucyjnej zasady poszanowania praw nabytych, równości wobec prawa oraz zasady niedziałania prawa wstecz.

REKLAMA

"Liczę, że Lewiatan przedstawi mi to (swoje propozycje - PAP) w jakieś uporządkowanej formie. (...) Szczegóły techniczne są istotne, ale przed nami jeszcze praca legislacyjna w parlamencie, żeby tam je dopracować" - powiedział po konferencji dziennikarzom Grabowski.

Przygotowany przez resort finansów projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług przewiduje wzrost podstawowej stawki VAT o 1 pkt proc. Wyniesie ona 23 proc. Do 8 proc. wzrośnie natomiast obecna 7-proc. stawka (na niektóre usługi), pojawi się też nowa stawka w wysokości 5 proc. (m.in. na książki i żywność). Wzrost VAT ma nastąpić 1 stycznia 2011 r., a podwyżka ma obowiązywać trzy lata (pod warunkiem, że dług publiczny nie przekroczy 55 proc. PKB, bo w takim wypadku będą kolejne podwyżki).

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA