| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Bony towarowe bez podatku?

Bony towarowe bez podatku?

Pracodawcy zaczynają powoli myśleć o świątecznych prezentach dla swoich pracowników, m.in. w postaci bonów towarowych. Obecnie jednak od takich upominków należy odprowadzić podatek dochodowy w pełnej wysokości.

W sejmowej Komisji Finansów Publicznych znajdują się dwa projekty nowelizacji ustawy o PIT, dotyczące opodatkowania bonów towarowych sprezentowanych pracownikom. Niestety aktualnie prace nad nimi zostały zawieszone.


Pracodawcy RP postulują o podjęcie prac legislacyjnych w tym zakresie. Ich zdaniem nie powinno bowiem dochodzić do dyskryminacji bonów pod względem podatkowym.


Obecnie obdarowanie pracowników bonami towarowymi nie jest zwolnione z podatku dochodowego, jak ma to miejsce w przypadku innego rodzaju świadczeń rzeczowych lub przekazywanej pracownikom gotówki. Takie rozwiązanie budzi wiele emocji, gdyż nie jest znana intencja ustawodawcy, który dokonał zróżnicowania pod względem podatkowym instrumentów służących do osiągnięcia tego samego celu, jakim jest realizowanie zadań ze sfery socjalnej.


Skoro bony, talony i tego typu instrumenty mogą być zamienione w sklepie lub punkcie usługowym jedynie na konkretny towar lub usługę, to dlaczego zostało wprowadzone rozwiązanie prawne powodujące w efekcie dyskryminację jednego z segmentów rynku?


Zdaniem Pracodawców RP ustawodawca dokonując zmian legislacyjnych powinien mieć w świadomości, że celem prawa podatkowego powinno być pozyskanie wpływów do budżetu państwa, a nie utrzymywanie arbitralnych rozwiązań utrudniających korzystanie przez uczestników rynku z wybranych przez nich instrumentów służących wspieraniu pracowników.

oprac. Alicja Fal

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK