| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Będzie można szybciej założyć firmę

Będzie można szybciej założyć firmę

Działalność gospodarczą będzie można rozpocząć już po złożeniu wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej bądź Krajowego Rejestru Sądowego.

Ministerstwo Gospodarki przygotowało projekt ustawy o zmianie ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz ustawy - Prawo działalności gospodarczej. Nowelizacja ma na celu usprawnienie działania tzw. „jednego okienka”.


Resort gospodarki zaproponował odejście od formy nadawania numeru NIP w formie decyzji administracyjnej, jak ma to miejsce obecnie i nadanie go niezwłocznie po otrzymaniu zgłoszenia, jedynie po dokonaniu formalnej oceny wniosku. W formie decyzji administracyjnej dokonywana byłaby tylko odmowa nadania numeru NIP.


Nadanie NIP w formie decyzji administracyjnej pociąga za sobą konieczność dopełnienia wielu wymogów formalnych, takich jak: doręczenie, odwołanie, ostateczność, prawomocność. A przecież nadanie tego numeru nie przesądza jeszcze o żadnych uprawnieniach przedsiębiorcy.


Nowelizacja zakłada ponadto nałożenie na sądy rejestrowe obowiązku przekazywania wniosku przedsiębiorcy do urzędu skarbowego i statystycznego niezwłocznie po ich otrzymaniu. Teraz wnioski te są przekazywane dopiero po dokonaniu wpisu, co generuje liczne opóźnienia.


Projekt przewiduje również nadanie sądowi rejestrowemu uprawnień do wpisywania numer NIP przedsiębiorcy z urzędu. Obecnie potrzebny jest do tego odrębny wniosek przedsiębiorcy, pomimo że sąd rejestrowy otrzymuje informację o NIP bezpośrednio z urzędu skarbowego.


MG chce także zrezygnować z określania w akcie normatywnym elektronicznego wzoru wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Praktyka wykazała bowiem, że normy takie są zbędne i zamieszczenie w akcie prawnym kodu xml wzoru rodzi różne techniczne problemy.

Alicja Fal

mojafirma.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kawałko

Prawnik.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK