| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Podatnik sam zdecyduje o formie przesyłania faktur

Podatnik sam zdecyduje o formie przesyłania faktur

W Ministerstwie Finansów trwają prace nad przygotowaniem nowego rozporządzenia, które powinno zliberalizować obecne przepisy w zakresie przesyłania i przechowywania faktur elektronicznych.

Ministerstwo Finansów uznaje dziś tylko dwa rodzaje faktur: papierowe wysyłane pocztą i elektroniczne opatrzone bezpiecznym e-podpisem. Natomiast nie akceptuje faktur wysłanych e-mailem czy faksem.

Firmy mimo to masowo przesyłają sobie faktury e-mailem w zwykłym pliku, ponieważ jest to rozwiązanie szybsze, wygodniejsze i tańsze. Przedsiębiorcy, chcąc zmylić urzędników skarbowych, drukują faktury z e-maila i zginają na pół, żeby wyglądały jak wyjęte z koperty.

Nie pomógł również głośny wyrok z 20 maja 2010 r. Naczelnego Sądu Administracyjnego (I FSK 1444/09), uznający, że faktury wysłane w e-mailu czy faksem są tak samo ważne, jak te przesłane pocztą. Resort finansów uznał bowiem, że jest to wyrok w indywidualnej sprawie, a zatem nie można stanowiska w nim zawartego rozciągać na inne przypadki korzystania z faktur elektronicznych. Oznacza to, że wyrok NSA jest prawomocny a firmy dalej muszą wysyłać faktury pocztą lub z bezpiecznym podpisem elektronicznym.

Zdaniem MF obowiązujące obecnie przepisy dotyczące kwestii związanych z fakturami elektronicznymi są zgodne z przepisami Unii Europejskiej, a w szczególności z przepisami dyrektywy 2006/112/WE.

Nadzieję na ułatwienie życia firmom daje przyjęta 13 lipca 2010 r. przez Radę Ecofin zmiana tej dyrektywy (2006/112/WE), która ma na celu m.in. liberalizację obecnych standardów przesyłania i przechowywania faktur elektronicznych tak, aby faktury papierowe i faktury elektroniczne były traktowane w ten sam sposób.

Nowe brzmienie dyrektywy nakłada na podatnika obowiązek zapewnienia wszystkim fakturom (od momentu wystawienia faktury aż do końca okresu jej przechowywania) autentyczności pochodzenia, integralności treści i czytelności faktury m.in. za pomocą dowolnych kontroli biznesowych, które ustalają wiarygodną ścieżkę audytu między fakturą a dostawą towarów lub świadczeniem usług. Innymi słowy to podatnik będzie decydował o formie przesyłu i przechowywania faktur pod warunkiem, że powyższe cechy faktur będą zapewnione.

Ministerstwo Finansów zapewnia, że podjęło już niezbędne prace nad dostosowaniem nowych przepisów do wymogów nowych zapisów dyrektywy, jednak do czasu wejścia przewidywanych zmian w życie kwestie metod przesyłu faktur drogą elektroniczną reguluje rozporządzenie ministra finansów z dnia 14 lipca 2005 r. w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej, a także przechowywania oraz udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej tych faktur (Dz. U. Nr 133, poz. 1119).

Adam Kuchta

www.ksiegowosc.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Kotzian

Absolwentka Filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim i Zarządzania mediami w Wyższej Szkole Biznesu – National Louis University. Tematyką HR i komunikacji zajmuje się od 2000 r., a od 2008 r. współpracuje z klientami w obszarze employer brandingu. Kieruje projektami badań wizerunku, w tym identyfikacji EVP, tworzy i realizuje strategie wizerunkowe dla dużych firm polskich i międzynarodowych. Wspiera procesy komunikacji w trakcie zmian organizacyjnych. W ramach Bernard Hodes Global Network współpracuje z ekspertami employer brandingu na całym świecie. Interesuje się różnymi obliczami różnorodności i prowadzi badania na temat wpływu diversity na wizerunek pracodawcy. Jest doświadczonym prelegentem, autorką wielu publikacji z dziedziny employer brandingu, komunikacji, HR i rynku pracy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK