| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Sprawy gospodarcze będą rozpatrywane według zwykłej procedury

Sprawy gospodarcze będą rozpatrywane według zwykłej procedury

Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski zapowiedział na spotkaniu z przedsiębiorcami zniesienie odrębnej procedury rozpatrywania spraw gospodarczych. Zaznaczył, że likwidacja procedury nie wiąże się z likwidacją sądów gospodarczych.

Jak zapowiada Ministerstwo Sprawiedliwości, projekt zmian w Kodeksie postępowania cywilnego, dotyczący tej kwestii, trafi do Sejmu pod koniec tego roku lub na początku przyszłego.

Według Kwiatkowskiego "wyjątkowo nieuczciwym wobec przedsiębiorców jest, że są oni poddani procedurom ostrzejszym niż zwykły obywatel". Minister dodał, że dotyka to w sposób najboleśniejszy drobniejszych przedsiębiorców, których nie stać na fachową obsługę prawną.

"Przewidujemy poddanie spraw prowadzonych między przedsiębiorcami (...) tym samym regułom procesowym, które obowiązują w sprawach zwykłych, cywilnych" - zapowiedział minister na spotkaniu z Amerykańską Izbą Handlową w Polsce, którego tematem były "Usprawnienia polskiego wymiaru sprawiedliwości".

Kwiatkowski zaznaczył, że sądy gospodarcze, czyli wydziały gospodarcze sądów powszechnych, nie zostaną zniesione.

"W postępowaniu gospodarczym bardzo rygorystyczne są terminy dotyczące np. przedstawienia materiału dowodowego" - powiedział obecny na konferencji zastępca dyrektora Departamentu Sądów Powszechnych Grzegorz Wałejko.

Na przykład - jak wyjaśnił - ustawa nie pozwala sędziemu w postępowaniu gospodarczym na wydłużenie czasu, kiedy przedsiębiorca może przedstawić materiał dowodowy. Dodał, że bardzo rygorystycznie traktowane są też wszelkie błędy formalne. W trakcie rozpoczętego postępowania gospodarczego nie można także pozwać kolejnej osoby, nie może też przyłączyć się do niego kolejny powód - dodał.

Zapowiedział, że sądy gospodarcze będą wzmacniane kadrowo i merytorycznie, a tylko niektóre z nich - te które nie działają dobrze - będą zlikwidowane.

"W tej chwili na 365 sądów powszechnych sądy gospodarcze znajdują się w 88 sądach. Uważamy, że jest to nieco za dużo, gdyż niektóre sądy gospodarcze są słabe, to znaczy są niewielkie, o niewielkiej obsadzie sędziowskiej - nie ma tam nawet żadnej wymiany myśli między sędziami, jeżeli chodzi o procedury" - mówił Wałejko.

"Jestem zdeterminowany, żeby podnosić efektywność polskich sądów w sposób szczególny z perspektywy przedsiębiorców. Jestem pod wrażeniem czasami smutnych statystyk pokazujących ocenę funkcjonowania polskich sądów przez środowisko biznesu. I nie ukrywam, że jestem zdecydowany, by tę sytuację zmienić" - podkreślił minister Kwiatkowski.

Prace nad projektem trwają już od kilku miesięcy, obecnie jest on na etapie konsultacji międzyresortowych.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Dąbrowska-Ospital

Joanna Dąbrowska-Ospital Partner zarządzający w Euskapol, doradca personalny i zawodowy Doradca personalny: pracuję z klientem indywidualnym i z zespołami, koncentrując się na badaniu ich potencjału, a także ich dopasowania do danego stanowiska czy danego projektu. Łowca talentów. Doradca zawodowy: wspieram ludzi w odkrywaniu ich powołania i potencjału zawodowego. Pomaga mi w tym doświadczenie biznesowe (znajomość wielu branż oraz różnych kultur prowadzenia biznesu). Wychodzę z założenia, że biznes to ludzie. Pragnę wspierać ludzi w ich samopoznaniu, odkrywaniu własnego potencjału i predyspozycji, wierząc, że to pozwoli im na lepsze życie w zgodzie ze sobą, jednocześnie korzystnie wpłynie na ich pracę zawodową, a więc również na sukces firmy, w której pracują. Zrealizowane projekty Projekty badania efektywności zespołowej w firmach międzynarodowych. Wspieranie menedżerów HR w podejmowaniu decyzji rekrutacyjnych z zastosowaniem metody i narzędzi PerformanSe. Porady indywidualne, tworzenie ścieżek kariery i badanie potrzeb szkoleniowych dla pracowników średniego szczebla oraz osób poszukujących pracy. Przeprowadzenie bilansów kompetencji dla sportowców Polskiej Kadry Olimpijskiej. 2002-2010 – doradztwo biznesowe dla firm z Francji i Hiszpanii, poszukujących partnerów w Europie Centralnej i Wschodniej Wykształcenie Studia podyplomowe „Inżynieria szkoleń” – uniwersytet Lille 3 Certyfikowany trener metody PerformanSe Autorska metoda prowadzenia bilansów kompetencji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK