| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Ponad 34 proc. dużych firm nie korzysta z kredytów

Ponad 34 proc. dużych firm nie korzysta z kredytów

Ponad 34 proc. dużych firm w Polsce nie jest zadłużone; pozostałe korzystają z kredytów i pożyczek, ale większość z nich ma zadłużenie nieprzekraczające 10 proc. wartości ich majątku. Najrzadziej po kredyty sięgają firmy budowlane i usługowe.

Przedstawiając w środę wyniki badania nt. dużych firm, główna ekonomistka PKPP Lewiatan Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek podkreśliła, że podmioty te są znacznie mniej zainteresowane dostępem do kredytów niż jeszcze 1,5-2 lata temu. Kredyty zaciągane przez firmy przewyższają o 30-40 proc. wartość depozytów, które przedsiębiorstwa składają w bankach oraz instytucjach finansowych. "Taka relacja będzie utrzymywać się co najmniej do przyszłego roku" - szacuje ekonomistka.

Oceniła, że siła kapitałowa polskich przedsiębiorstw istotnie się poprawiła, pomimo osłabienia gospodarczego. Dodała, że firmy stosują "zachowawczą strategię finansowania". "Jeżeli podmioty generują środki finansowe, to chętniej z nich korzystają, a mniej chętnie zapożyczają się. Taka tendencja utrzymuje się od 2003 roku" - powiedziała.

Krzysztoszek poinformowała, że wśród firm, które mają zobowiązania, większość korzysta z kredytów i pożyczek stanowiących poniżej 10 proc. wartości ich majątku. Zaznaczyła, że najmniej zadłużone są firmy z branży budowlanej i usługowej, a najbardziej z handlowej.

Z badania wynika, że w latach 2010-2011 prawie 80 proc. firm planuje lub już realizuje inwestycje. Około 1/3 firm finansuje je ze środków własnych.

Kredytu obrotowego na finansowanie bieżącej działalności nie potrzebuje ponad 50 proc. dużych podmiotów; mają one bowiem środki własne. Na trudny dostęp do niego narzeka 6 proc. firm. Najbardziej zainteresowane są tym kredytem firmy przemysłowe, a najmniej - energetyczne i gazowe.

1/6 dużych firm uważa, że kredyt obrotowy jest teraz łatwiej dostępny niż w 2009 roku, a ponad 36 proc. - że jest go trudniej uzyskać. Duże firmy oceniają, że nastąpił wzrost biurokracji, jeśli chodzi o ubieganie się o kredyt obrotowy. Na niekorzyść zmieniły się według przedsiębiorstw również oprocentowanie i prowizje. Jedyna pozytywna zmiana w ocenie firm to uwzględnianie przez banki ich dotychczasowej historii kredytowej.

25 proc. firm starało się lub chce zaciągnąć kredyt inwestycyjny w tym roku. Chodzi o firmy przemysłowe, energetyczne i gazowe. Prawie 40 proc. przedsiębiorstw uważa, że jest w stanie realizować inwestycje ze środków własnych. Tak jest w przypadku firm handlowych i budowlanych. Ok. 13 proc. podmiotów ocenia, że teraz jest łatwiej uzyskać ten kredyt niż w 2009 r. Według 30 proc. badanych, dostęp do niego pogorszył się. Chodzi m.in. o wzrost biurokracji oraz o wymagane przez banki warunki dotyczące zabezpieczenia kredytu.

Krzysztoszek podkreśliła, że duże firmy zdecydowanie preferują finansowanie działalności bieżącej i rozwoju ze środków własnych.

Badanie zostało przeprowadzone przez PKPP Lewiatan oraz firmę doradczą Deloitte w okresie od 18 kwietnia do 4 lipca br. Wzięło w nim udział 388 dużych przedsiębiorstw, czyli zatrudniających powyżej 250 pracowników.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Filipczak-Zawadzka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK