| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zła kondycja finansowa MŚP

Zła kondycja finansowa MŚP

Ponad połowa mikro i małych firm znajduje się w trudnej sytuacji, która jest efektem kryzysu gospodarczego oraz licznych barier administracyjnych i rosnących kosztów prowadzenia przedsiębiorstwa.

Związek Rzemiosła Polskiego skierował do ministra gospodarki Waldemara Pawlaka list, w którym zwrócił uwagę na pogarszającą się sytuację ekonomiczną przedsiębiorstw z sektora MŚP. Zła sytuacja finansowa mikro i małych firm jest efektem kryzysu gospodarczego, który dotarł do tej grupy przedsiębiorstw z pewnym opóźnieniem.


Przedsiębiorcy borykają się ze spadkiem zamówień, rosnącymi kosztami funkcjonowania firm, w tym przede wszystkim wzrostem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów, wysokimi podatkami od nieruchomości oraz czynszami za lokale, a także rosnącym napływem tanich, niskiej jakości towarów z rynków wschodnich. Również stały wzrost kosztów energii i innych mediów stwarza rosnącą spiralę zobowiązań finansowych trudnych do udźwignięcia dla mikro i małych  firm.  


Wysokie opłaty za użytkowanie wieczyste gruntów sprawiają, że wiele zakładów zmuszona jest do likwidacji działalności lub przeniesienia jej do dzielnic peryferyjnych. Mieszkańcy mają więc utrudniony dostęp do usług, a utrata klientów dodatkowo niekorzystnie odbija się na sytuacji finansowej firm. Dlatego ZRP apeluje o jak najszybsze wprowadzenie rozwiązań, ograniczających możliwości niemal dowolnego podnoszenia wysokości opłat z tytułu użytkowania wieczystego gruntów przez samorządy.


ZRP zwraca też uwagę na niektóre biurokratyczne utrudnienia przy załatwianiu przez przedsiębiorców spraw urzędowych takich jak np.:

• potrzeba składania wciąż nowych pełnomocnictw,

• niekorzystne przepisy związane z podatkiem VAT w tym planowane wprowadzenie ograniczenia odliczeń VAT dla niektórych kategorii samochodów,

• biurokratyczny system przywracania uprawnień do ubezpieczenia chorobowego,

• biurokratyczny system refundacji składek ubezpieczeniowych rencistom prowadzącym działalność gospodarczą.


Ponadto ZRP postuluje dalsze uproszczenie procedur uzyskiwania dofinansowania ze środków UE oraz stworzenie ogólnopolskiego systemu umożliwiającego pozyskanie zewnętrznych środków finansowych na rozwój działalności dzięki funduszom pożyczkowym.


Brak reakcji na problemy z jakimi borykają się przedsiębiorcy będzie prowadzić do znacznego osłabienia sektora MŚP, a tym samym całej gospodarki. Dlatego ZRP apeluje o jak najszybsze ich rozwiązanie.

oprac. Alicja Fal

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

BlaBlaCar.pl

– wspólne przejazdy: oszczędności i ekologia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK