| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Małym firmom może być trudniej uzyskać kredyt

Małym firmom może być trudniej uzyskać kredyt

Mikroprzedsiębiorcy mogą mieć problemy z pozyskaniem kredytu w związku z zaostrzeniem kryteriów ich przyznawania klientom detalicznym.

Od 23 sierpnia obowiązuje Rekomendacja T Komisji Nadzoru Finansowego dotycząca dobrych praktyk w zakresie zarządzania ryzykiem detalicznych ekspozycji kredytowych. Zaostrza ona kryteria przyznawania kredytów klientom detalicznym i zawiera zalecenie dokładnego sprawdzania zdolności kredytowej potencjalnych kredytobiorców.


KNF zaleca również aby łączna suma miesięcznych rat kredytów i pożyczek nie mogła przekroczyć połowy dochodów danej osoby. W przypadku osób osiągających dochody wyższe od przeciętnej, wskaźnik ten może wzrosnąć do 65 proc.


Banki mają też sprawdzać zdolność kredytową sięgając do zewnętrznych baz danych oraz informować klientów o ryzyku i wszelkich kosztach kredytu przed jego udzieleniem.


Mikroprzedsiębiorcy często korzystają z kredytu konsumpcyjnego na potrzeby prowadzonej przez siebie działalności. Wynika to z faktu, że najmniejsze podmioty gospodarcze są praktycznie odcięte od kredytowania przeznaczonego stricte dla firm.


Zdaniem Pracodawców RP regulacje zawarte w Rekomendacji mogą mieć negatywne konsekwencje dla mikroprzedsiębiorców i przyczynić się do pogorszenia ich sytuacji w tym zakresie.


Jednak należy brać pod uwagę również stabilność systemu bankowego i rosnący problem „złych kredytów”, a także fakt, że wdrożenie przez banki w/w Rekomendacji wpłynie na obniżenie portfelowego ryzyka kredytowego, a tym samym na obniżenie ryzyka ubezpieczeniowego generowanego przez produkty bankowe przyjmowane do ubezpieczenia. Dlatego Pracodawcy RP proponują obserwację skutków obowiązywania Rekomendacji T i elastyczne reagowanie na ewentualne negatywne zjawiska z nią związane.

oprac. Alicja Fal

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Ludwiczak

Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK