| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Małym firmom może być trudniej uzyskać kredyt

Małym firmom może być trudniej uzyskać kredyt

Mikroprzedsiębiorcy mogą mieć problemy z pozyskaniem kredytu w związku z zaostrzeniem kryteriów ich przyznawania klientom detalicznym.

Od 23 sierpnia obowiązuje Rekomendacja T Komisji Nadzoru Finansowego dotycząca dobrych praktyk w zakresie zarządzania ryzykiem detalicznych ekspozycji kredytowych. Zaostrza ona kryteria przyznawania kredytów klientom detalicznym i zawiera zalecenie dokładnego sprawdzania zdolności kredytowej potencjalnych kredytobiorców.


KNF zaleca również aby łączna suma miesięcznych rat kredytów i pożyczek nie mogła przekroczyć połowy dochodów danej osoby. W przypadku osób osiągających dochody wyższe od przeciętnej, wskaźnik ten może wzrosnąć do 65 proc.


Banki mają też sprawdzać zdolność kredytową sięgając do zewnętrznych baz danych oraz informować klientów o ryzyku i wszelkich kosztach kredytu przed jego udzieleniem.


Mikroprzedsiębiorcy często korzystają z kredytu konsumpcyjnego na potrzeby prowadzonej przez siebie działalności. Wynika to z faktu, że najmniejsze podmioty gospodarcze są praktycznie odcięte od kredytowania przeznaczonego stricte dla firm.


Zdaniem Pracodawców RP regulacje zawarte w Rekomendacji mogą mieć negatywne konsekwencje dla mikroprzedsiębiorców i przyczynić się do pogorszenia ich sytuacji w tym zakresie.


Jednak należy brać pod uwagę również stabilność systemu bankowego i rosnący problem „złych kredytów”, a także fakt, że wdrożenie przez banki w/w Rekomendacji wpłynie na obniżenie portfelowego ryzyka kredytowego, a tym samym na obniżenie ryzyka ubezpieczeniowego generowanego przez produkty bankowe przyjmowane do ubezpieczenia. Dlatego Pracodawcy RP proponują obserwację skutków obowiązywania Rekomendacji T i elastyczne reagowanie na ewentualne negatywne zjawiska z nią związane.

oprac. Alicja Fal

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Pakosińska-Krawczyńska

Kancelaria Adw. Magdalena Pakosińska-Krawczyńska, chtsanwältin (RAK Berlin), Adwokat niemiecki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK