| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nowa oferta kredytów dla polskich eksporterów

Nowa oferta kredytów dla polskich eksporterów

Polscy eksporterzy jeszcze w tym roku mogą liczyć na nowe instrumenty finansowe. Ministerstwo Gospodarki poszerza dla nich ofertę kredytów oraz obniża koszty ich uzyskania.

11 sierpnia 2010 r. Międzyresortowy Zespół Roboczy ds. Działań Banku Gospodarstwa Krajowego przyjął propozycje wprowadzenia nowych instrumentów finansowych dla polskich eksporterów, które znajdą się w ofercie BGK.


Polski eksporter będzie mógł skorzystać z trzech możliwości:

• kredytu dla nabywcy,

• kredytu na prefinansowanie produkcji (inwestycyjny) oraz

• kredytu na refinansowanie kredytu dostawcy (obrotowy).

Mają one zacząć funkcjonować jeszcze w tym roku.


Kredyt na prefinansowanie produkcji eksportowej służy finansowaniu konkretnego kontraktu eksportowego w fazie jego realizacji, czyli przed wyprodukowaniem lub wysłaniem towaru za granicę. Będzie wsparciem dla firmy poszukującej środków na zakup surowców niezbędnych do produkcji eksportowanego towaru lub na sfinansowanie zapasów magazynowych.


Kredyt ten udzielany będzie na zasadach komercyjnych przez BGK na okres do dwóch lat i zabezpieczony gwarancją Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE). Będzie funkcjonował w pakiecie z kredytem dla nabywcy zagranicznego, w ramach którego przedsiębiorca może otrzymać wsparcie na okres powyżej 2 lat na zakup polskich towarów lub usług.


Natomiast warunkiem uzyskania kredytu na refinansowanie kredytu dostawcy będzie zawarcie kontraktu eksportowego z odroczonym terminem płatności. To pozwoli przedsiębiorcy na sfinansowanie dostawy lub wysyłki towarów lub usług.


Ten kredyt będzie udzielany na zasadach preferencyjnych, zgodnie z Porozumieniem OECD, na okres powyżej dwóch lat. Podobnie jak kredyt inwestycyjny, zabezpieczony jest on gwarancją KUKE.


Dzięki wdrożeniu nowych rozwiązań w zakresie wspierania  eksportu polski przedsiębiorca będzie mógł poprawić swoją płynność finansową i dostosować finansowanie do danego projektu. Ułatwią one także wynegocjowanie kontraktów na korzystniejszych warunkach (przy płatności odroczonej), co w konsekwencji pozwoli lepiej konkurować na rynkach zagranicznych.

oprac. Alicja Fal

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza FORUM r.pr. K. Piluś i s-ka sp.k.

Masowe odzyskiwanie wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK