| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorcy mają obowiązek przekazywania danych na żądanie UOKiK

Przedsiębiorcy mają obowiązek przekazywania danych na żądanie UOKiK

Przedsiębiorcy zobowiązani są do przekazywania wszelkich potrzebnych danych i dokumentów na żądanie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi im sankcja finansowa nawet do 50 milionów euro.

Skuteczne prowadzenie postępowań przez UOKiK wymaga uzyskania szczegółowych informacji od przedsiębiorców. Dlatego Urząd często wielokrotnie zwraca się o ich przekazanie, gdyż mogą okazać się bardzo pomocne w wyjaśnieniu danej sprawy. Dotyczy to nie tylko podmiotów, którym zarzuca się stosowanie nieuczciwych praktyk, ale wszystkim mogącym posiadać istotne informacje.


Wezwanie UOKiK określa:

• zakres potrzebnych informacji,

• cel w jakim są zbierane oraz

• termin na udzielenie odpowiedzi.


Ponadto przedsiębiorca informowany jest o sankcjach, jakie grożą za nieprzekazanie żądanych informacji. A może to być kara pieniężna w wysokości nawet 50 milionów euro.


Dlatego, aby uniknąć konsekwencji finansowych przedsiębiorca powinien pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

• należy odpowiadać na pytania UOKiK,

• przekazywane informacje powinny być nie tylko prawdziwe, ale również w pełni dotyczyć prośby UOKiK,

• odpowiedzi muszą być przekazane w wyznaczonym przez Urząd terminie.


Od początku 2010 roku Urząd wydał osiem decyzji nakładających kary pieniężne za nieudzielenie  informacji, o które prosił. Najniższa nałożona kara wyniosła 8216 zł, zaś najwyższa 150000 zł.

oprac. Alicja Fal

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Bator

Adwokat, publicysta i szkoleniowiec; absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowego Studium Prawa Własności Intelektualnej UW. Był przedstawicielem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, prawnikiem w renomowanych warszawskich kancelariach oraz w Biurze Polskiej Izby Rzeczników Patentowych. Pracował dla instytucji publicznych m.in. Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, Teatru Polskiego w Warszawie czy Urzędu m.st. Warszawy. W obszarze jego szczególnych zainteresowań znajduje się prawo nieruchomości i doradztwo w procesie inwestorskim. Ponadto w obszarze jego zainteresowań jest prawo autorskie a także prawo mediów i reklamy, postępowanie administracyjne i dostęp do informacji publicznej, zarządzanie w sektorze publicznym i organizacjach pozarządowych. W bieżącej działalności adwokackiej w szerokim zakresie zajmuje się prawem i procedurą cywilną (w tym prawem spadkowym), prowadzeniem sporów sądowych a także doradza małym i średnim przedsiębiorcom. Współpracował z Dziennikiem Polska Europa Świat, portalem dziennik.pl, Dziennikiem Finansowym The Wall Street Journal, TVP 1, TVN Warszawa. W latach 2013-2016 autor i prowadzący poradnikową audycję prawną w Programie 1 Polskiego Radia. Stały komentator Dziennika Gazety Prawnej. Wykładowca Krajowej Szkoły Administracji Publicznej i Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji z siedzibą w Warszawie, Londynie i Brukseli. Członek Izby Adwokackiej w Warszawie oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Ochrony Własności Intelektualnej (AIPPI).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK