| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Umorzenia składek na ZUS dla matek prowadzących firmy - do września

Umorzenia składek na ZUS dla matek prowadzących firmy - do września

Tylko do 1 września kobiety, które prowadząc własną działalność, korzystały z zasiłku macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego, mogą składać w ZUS wnioski o umorzenie należności z tytułu składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe.

Matki, które od 1 stycznia 1999 r. do 31 sierpnia 2009 r. korzystały z urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego i prowadziły działalność gospodarczą, powinny były płacić składki na ZUS. Po znowelizowaniu w kwietniu 2009 r. ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, zyskały prawo do umorzenia zaległych składek.

"Do czerwca 2010 r. z możliwości złożenia w ZUS wniosku o umorzenie należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne skorzystało 14 tys. 225 kobiet. Z tego 10 tys. 855 wniosków dotyczyło należności za okres pobierania zasiłku macierzyńskiego, a 3 tys. 370 za czas przebywania na urlopie wychowawczym" - powiedział PAP rzecznik prasowy ZUS Przemysław Przybylski.

Poinformował, że 80 proc. wniosków już zostało przez ZUS rozpatrzonych. Dotyczyły one zaległych składek na łączną kwotę 34 mln 300 tys. zł (23 mln 500 tys. zł za okres prowadzenia firmy w czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego, a 10 mln 800 tys. zł - w czasie urlopu wychowawczego).

Przybylski zaznaczył, że umorzenie należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne możliwe jest tylko po złożeniu wniosku. Należy do niego dołączyć dokumenty dotyczące zgłoszenia działalności gospodarczej oraz jej rozliczeń za okres pobierania zasiłku macierzyńskiego lub przebywania na urlopie wychowawczym. Niezbędna jest też informacja o wysokości zasiłku macierzyńskiego.

"Jeśli kobieta miałaby problemy z wypełnieniem zaległej dokumentacji ubezpieczeniowej, może liczyć na pomoc pracowników swojego oddziału ZUS" - powiedział Przybylski. Dodał, że wnioski złożone po 1 września nie będą rozpatrywane.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK