| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > ZUS pomaga firmom poszkodowanym w powodzi

ZUS pomaga firmom poszkodowanym w powodzi

Zakład Ubezpieczeń Społecznych gotowy jest pomagać przedsiębiorcom poszkodowanym przez powódź z maja i czerwca 2010 r.

ZUS gwarantuje, że jest w pełni przygotowany do udzielania pomocy przedsiębiorcom dotkniętym klęska powodzi. Aby uzyskać szczegółowe informacje na ten temat należy zgłosić się do najbliższej jednostki ZUS.


Ustawa z 24 czerwca 2010 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi z maja i czerwca 2010 r. (Dz. U. Nr 123, poz. 835) stanowi, że poszkodowani w powodzi płatnicy uprawnieni są do opłacenia składek należnych za miesiące kwiecień, maj i czerwiec do 30 września tego roku. Przy czym to przekroczenie terminu opłacania składek nie pociągnie za sobą żadnych konsekwencji.


W celu skorzystania z tej możliwości płatnicy zobowiązani są poinformować o tym ZUS na specjalnym oświadczeniu, które można złożyć w dowolnym oddziale ZUS. Wzór oświadczenia dostępny jest w każdej jednostce ZUS oraz na stronie internetowej.


Zobacz wzór oświadczenia >>


Przedsiębiorca korzystający  z nowego terminu płatności składek musi pamiętać, że nie jest zwolniony z obowiązku przekazywania do ZUS dokumentów ubezpieczeniowych oraz wydawania ubezpieczonym informacji RMUA. Dokumenty za kwiecień, maj i czerwiec powinny być składane na bieżąco w terminach przewidzianych ogólnymi przepisami ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.


Wypłata świadczeń pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa osobom podlegającym obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym, w tym ubezpieczeniu chorobowemu, jest niezależna od opłacenia składek na te ubezpieczenia przez płatnika składek. Nieopłacenie w terminie składek za osoby zgłoszone do ubezpieczeń, m.in. z powodu trudnej sytuacji finansowej przedsiębiorcy powstałej w wyniku powodzi, nie ma wpływu na wypłatę zasiłków przez Zakład.


Z kolei osoby podlegające dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu, których prawo do świadczeń pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa jest uzależnione od opłacenia składek na ubezpieczenie chorobowe we właściwym terminie i wysokości, uzyskają te świadczenia, jeżeli  dochowają terminu płatności składki. Osobom tym świadczenia zostaną wypłacone po opłaceniu składek, jeżeli składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe za miesiące kwiecień, maj i czerwiec 2010 r. zostaną zapłacone nie później, niż 30 września 2010 r.

oprac. Alicja Fal

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kubarski

Ekspert Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK