| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nowe przepisy ograniczą utratę płynności finansowej przez firmy

Nowe przepisy ograniczą utratę płynności finansowej przez firmy

Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego przyczyni się do ograniczenia ryzyka utraty płynności finansowej przez przedsiębiorstwa oraz niebezpieczeństwa powstawania zatorów płatniczych, co powinno pozytywnie wpłynąć na pewność i bezpieczeństwo obrotu gospodarczego.

Komisja „Przyjazne Państwo” przygotowała projekt nowelizacji ustawy Kodeks postępowania cywilnego. Celem wprowadzenia nowych regulacji jest zapobieżenie w gospodarce zjawisku nieregulowania należnej zapłaty. Projekt pozytywnie ocenia Krajowa Izba Gospodarcza.


Proponowane zmiany zrównują pozycję wierzyciela z weksla, czeku, rewersu lub warrantu z pozycją wierzyciela z gwarancji bankowej, ubezpieczeniowej, akredytywy bankowej lub poręczenia banku. Chodzi o urealnienie ochrony wierzycieli, którzy uzyskali zabezpieczenia w postaci gwarancji bankowej, gwarancji ubezpieczeniowej, akredytywy bankowej lub poręczenia banku poprzez skrócenie czasu oczekiwania na zapłatę i zmniejszenie kosztów uprawnionego dochodzenia zapłaty.


Nowelizacja ma przede wszystkim zapobiec negatywnym zjawiskom w gospodarce, w szczególności nieregulowania przez inwestorów i wykonawców robót budowlanych należnej zapłaty za prace wykonane przez wykonawców i podwykonawców - w szczególności małych i średnich przedsiębiorców.


Obowiązujące obecnie przepisy Kodeksu postępowania cywilnego określają trzy rodzaje nakazów zapłaty (kolejność od najsilniejszego do najsłabszego odnośnie ochrony interesów wierzyciela):

• nakazy zapłaty w postępowaniu nakazowym z weksla, czeku, rewersu lub warrantu,

• pozostałe nakazy zapłaty w postępowaniu nakazowym,

• nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym.


Wierzyciel, który uzyskał gwarancję bankową lub ubezpieczeniową, akredytywę bankową lub poręczenie banku może wykorzystać tylko postępowanie upominawcze, co może się wiązać z koniecznością przebycia całej drogi postępowania cywilnego w celu zaspokojenia swoich roszczeń.


Zaproponowane rozwiązania wpłyną pozytywnie na pewność i bezpieczeństwo obrotu gospodarczego poprzez ograniczenie ryzyka powstawania zatorów płatniczych oraz utraty płynności przez firmy, prowadzących - zwłaszcza w przypadku małych średnich przedsiębiorstw - do utraty zdolności do regulowania bieżących zobowiązań, a w konsekwencji do pogorszenia ich sytuacji na rynku lub upadłości.

oprac. Alicja Fal

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Chołub

Kancelaria Adwokacka Aleksandra Chołub

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK