| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Rencista z firmą nie jest zwolniony z opłacania składek

Rencista z firmą nie jest zwolniony z opłacania składek

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że nie ma przeszkód, by rencista prowadził  własną działalność gospodarczą. Jednak orzeczenie o niezdolności do pracy nie zwalnia przedsiębiorcy z opłacania składek.

Od początku stycznia 2008 r. ustawodawca nałożył na osoby pobierające rentę z tytułu niezdolności do pracy, obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne. Rencista zobowiązany jest do opłacania zarówno składek emerytalnej i rentowej, jak i składki zdrowotnej. Dobrowolna pozostaje składka na ubezpieczenie chorobowe. Jej opłacania daje prawo do zasiłku chorobowego przysługującego za czas zwolnienia lekarskiego.


Orzeczenie o niezdolności do pracy, które to jest niezbędne do otrzymania renty, nie uprawnia do żadnej ulgi w opłacaniu składek. Jedynie rencista otrzymujący świadczenie w wysokości nieprzekraczającej minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w kraju, który jednocześnie uzyskuje przychody z działalności gospodarczej poniżej 50 proc. najniższej emerytury, nie musi opłacać składki na ubezpieczenie zdrowotne. Taki rencista musi jednak wskazywać w miesięcznych dokumentach rozliczeniowych podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne, ale w pozycję "wysokość składki" wpisuje "0". Pomimo nieopłacenia składki rencista uzyskujący niskie przychody objęty jest ubezpieczeniem zdrowotnym.


Przedsiębiorca pobierający rentę z tytułu niezdolności do pracy musi również pamiętać o obowiązujących go progach przychodowych. Jeżeli świadczeniobiorca osiągnie przychody powyżej:

70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (obecnie 2321,50 zł) jego świadczenie będzie pomniejszone o kwotę tegoż przekroczenia. Jednak nie więcej niż o maksymalną kwotę zmniejszenia, która wynosi 488,67 zł.

130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (obecnie 4311,30 zł) jego świadczenie zostanie zawieszone.


Przychody poniżej pierwszego z progów nie rzutują na pobierane świadczenie.


Rencista z firmą jest ponadto zobligowany poinformować ZUS do końca lutego każdego roku o przychodach osiągniętych w ubiegłym roku. 

oprac. Alicja Fal

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK