| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Rencista z firmą nie jest zwolniony z opłacania składek

Rencista z firmą nie jest zwolniony z opłacania składek

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że nie ma przeszkód, by rencista prowadził  własną działalność gospodarczą. Jednak orzeczenie o niezdolności do pracy nie zwalnia przedsiębiorcy z opłacania składek.

Od początku stycznia 2008 r. ustawodawca nałożył na osoby pobierające rentę z tytułu niezdolności do pracy, obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne. Rencista zobowiązany jest do opłacania zarówno składek emerytalnej i rentowej, jak i składki zdrowotnej. Dobrowolna pozostaje składka na ubezpieczenie chorobowe. Jej opłacania daje prawo do zasiłku chorobowego przysługującego za czas zwolnienia lekarskiego.


Orzeczenie o niezdolności do pracy, które to jest niezbędne do otrzymania renty, nie uprawnia do żadnej ulgi w opłacaniu składek. Jedynie rencista otrzymujący świadczenie w wysokości nieprzekraczającej minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w kraju, który jednocześnie uzyskuje przychody z działalności gospodarczej poniżej 50 proc. najniższej emerytury, nie musi opłacać składki na ubezpieczenie zdrowotne. Taki rencista musi jednak wskazywać w miesięcznych dokumentach rozliczeniowych podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne, ale w pozycję "wysokość składki" wpisuje "0". Pomimo nieopłacenia składki rencista uzyskujący niskie przychody objęty jest ubezpieczeniem zdrowotnym.


Przedsiębiorca pobierający rentę z tytułu niezdolności do pracy musi również pamiętać o obowiązujących go progach przychodowych. Jeżeli świadczeniobiorca osiągnie przychody powyżej:

70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (obecnie 2321,50 zł) jego świadczenie będzie pomniejszone o kwotę tegoż przekroczenia. Jednak nie więcej niż o maksymalną kwotę zmniejszenia, która wynosi 488,67 zł.

130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (obecnie 4311,30 zł) jego świadczenie zostanie zawieszone.


Przychody poniżej pierwszego z progów nie rzutują na pobierane świadczenie.


Rencista z firmą jest ponadto zobligowany poinformować ZUS do końca lutego każdego roku o przychodach osiągniętych w ubiegłym roku. 

oprac. Alicja Fal

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK