| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Małe firmy mają trudniej

Małe firmy mają trudniej

Firmy z sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw znajdują się w znacznie trudniejszej sytuacji niż duże przedsiębiorstwa. Częściej mają problemy z odzyskiwaniem należności, czy pozyskaniem dofinansowania.

Z badania Obserwatorium Regionalnych Rynków Pracy Pracodawców RP wynika, że w naszym kraju sektor Małych i Średnich Przedsiębiorstw (MŚP) ciągle boryka się z licznymi problemami, mimo że postrzegany jest jako kluczowy dla rozwoju społeczno-gospodarczego Polski.


MŚP dłużej czekają na decyzje administracyjne, np. pozwolenia na budowę. W porównaniu z dużymi przedsiębiorcami ponoszą też większe straty w kontaktach z nieuczciwymi kontrahentami. Pomimo uzyskania orzeczenia sądu nakazującego płatność aż 44 proc. mikroprzedsiębiorstw nie ma szans na odzyskanie zaległych należności. Podczas, gdy w przypadku dużych firm swoich należności nie może odebrać 7 proc. z nich.


Małych przedsiębiorców dotykają też liczne kontrole ze strony Urzędów Skarbowych. Odbywają się one tak samo często, jak w przypadku firm dużych, których skala i złożoność działalności jest zdecydowanie większa. W ubiegłym roku skontrolowane zostało prawie trzy czwarte przedsiębiorstw z czego prawie 45 proc. więcej niż dwa razy.


Ponadto małym firmom trudniej pozyskać dofinansowanie swojej działalności. Preferowane są podmioty większe, starsze, osiągające w roku poprzedzającym badanie lepsze wyniki finansowe. I pomimo licznych interwencji publicznych ukierunkowanych na małe i mikroprzedsiębiorstwa, ubieganie się o pomoc dla tej grupy wiąże się z największym ryzykiem jej nieotrzymania.


A przecież, co podkreślają Pracodawcy RP, w okresie spowolnienia dynamiki wzrostu gospodarczego to właśnie mniejsze przedsiębiorstwa stabilizują zatrudnienie, utrzymując je na tym samym poziomie. Natomiast duże podmioty podejmują decyzje o zwolnieniach grupowych, pogłębiając ekonomiczne i społeczne konsekwencje dekoniunktury.

oprac. Alicja Fal

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK