| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Małe firmy mają trudniej

Małe firmy mają trudniej

Firmy z sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw znajdują się w znacznie trudniejszej sytuacji niż duże przedsiębiorstwa. Częściej mają problemy z odzyskiwaniem należności, czy pozyskaniem dofinansowania.

Z badania Obserwatorium Regionalnych Rynków Pracy Pracodawców RP wynika, że w naszym kraju sektor Małych i Średnich Przedsiębiorstw (MŚP) ciągle boryka się z licznymi problemami, mimo że postrzegany jest jako kluczowy dla rozwoju społeczno-gospodarczego Polski.


MŚP dłużej czekają na decyzje administracyjne, np. pozwolenia na budowę. W porównaniu z dużymi przedsiębiorcami ponoszą też większe straty w kontaktach z nieuczciwymi kontrahentami. Pomimo uzyskania orzeczenia sądu nakazującego płatność aż 44 proc. mikroprzedsiębiorstw nie ma szans na odzyskanie zaległych należności. Podczas, gdy w przypadku dużych firm swoich należności nie może odebrać 7 proc. z nich.


Małych przedsiębiorców dotykają też liczne kontrole ze strony Urzędów Skarbowych. Odbywają się one tak samo często, jak w przypadku firm dużych, których skala i złożoność działalności jest zdecydowanie większa. W ubiegłym roku skontrolowane zostało prawie trzy czwarte przedsiębiorstw z czego prawie 45 proc. więcej niż dwa razy.


Ponadto małym firmom trudniej pozyskać dofinansowanie swojej działalności. Preferowane są podmioty większe, starsze, osiągające w roku poprzedzającym badanie lepsze wyniki finansowe. I pomimo licznych interwencji publicznych ukierunkowanych na małe i mikroprzedsiębiorstwa, ubieganie się o pomoc dla tej grupy wiąże się z największym ryzykiem jej nieotrzymania.


A przecież, co podkreślają Pracodawcy RP, w okresie spowolnienia dynamiki wzrostu gospodarczego to właśnie mniejsze przedsiębiorstwa stabilizują zatrudnienie, utrzymując je na tym samym poziomie. Natomiast duże podmioty podejmują decyzje o zwolnieniach grupowych, pogłębiając ekonomiczne i społeczne konsekwencje dekoniunktury.

oprac. Alicja Fal

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mira Michalska

Doradca

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK