| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Polacy nie doceniają przedsiębiorców

Polacy nie doceniają przedsiębiorców

Polacy darzą niechęcią rodzimych przedsiębiorców. Właścicieli firm uważają za wyzyskiwaczy żyjących z cudzej pracy.

Jak wynika z najnowszego badania Eurobarometru „Przedsiębiorczość w Unii Europejskiej i poza nią”, zaledwie 33 proc. Polaków pozytywnie ocenia rodzimych przedsiębiorców. Jest to jeden z najgorszych wyników spośród przepytanych mieszkańców 27 krajów członkowskich.


Badani przyznają wprawdzie, że właściciele firm tworzą miejsca pracy, nowe produkty, nawet że są budowniczymi dobra narodowego, ale i tak darzą ich niechęcią. Jest to wynik stereotypów, które niestety wciąż dominują w społeczeństwie. Od lat walczą z nimi Pracodawcy RP.


Najnowsze badania pokazują, że osoba prowadząca działalność gospodarczą wciąż kojarzy się Polakom z wyzyskiwaczem, żyjącym z cudzej pracy, czy też bezwzględnym kapitalistą dbającym tylko o swój zysk. A przecież to właśnie dzięki ogromnemu wysiłkowi polskich pracodawców nasz kraj jest jednym z liderów rozwoju przedsiębiorczości i to nie tylko na swoim kontynencie.


Magdalena Janczewska, ekspert ds. społeczno - gospodarczych Pracodawców RP uważa, że w dużym stopniu winę za problemy w postrzeganiu relacji pracodawca - pracownik należy przypisać także mediom, które często z założenia uznają, że w przypadku jakiegokolwiek konfliktu winny jest właśnie pracodawca, który z pewnością chciał kogoś oszukać, czy też wykorzystać.


Z drugiej strony również pracownicy bardzo często są w Polsce traktowani stereotypowo. Utrwalił się wizerunek obiboka, który niewiele z siebie daje, ale ma wysokie wymagania odnośnie swojego wynagrodzenia. Janczewska zwraca jednak uwagę na to, że statystyki zadają temu kłam, gdyż z wielu badań wynika, że wprawdzie jeszcze sporo brakuje nam do osiągnięcia efektywności pracy krajów „starej” Unii, ale od kilku lat jesteśmy liderami jej wzrostu.

oprac. Alicja Fal

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK