| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > NIP będzie wpisywany do rejestru przedsiębiorców z urzędu

NIP będzie wpisywany do rejestru przedsiębiorców z urzędu

Numer NIP będzie wpisywany do rejestru przedsiębiorców z urzędu i bezpłatnie po uzyskaniu przez sąd rejestrowy, bezpośrednio z urzędu skarbowego, informacji o jego nadaniu właścicielowi firmy.


W Ministerstwie Sprawiedliwości trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Celem projektu jest ułatwienie przedsiębiorcom i upowszechnienie bezpłatnego dostępu do rejestru.


Autorzy projektu przewidują m. in. umożliwienie wpisywania do rejestru przedsiębiorców numeru NIP z urzędu, po uzyskaniu przez sąd rejestrowy - bezpośrednio z urzędu skarbowego - informacji o jego nadaniu przedsiębiorcy. Wpis taki nie będzie podlegał opłacie sądowej i będzie zwolniony z obowiązku ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Ponadto postanowienie o wpisie numeru NIP nie będzie uzasadniane, ani też doręczane przedsiębiorcy.


Projekt ustawy wprowadza także przepis umożliwiający wpisanie do rejestru adresu strony internetowej i adresu poczty elektronicznej, o ile przedsiębiorca takie adresy posiada. Ujawnienie tych danych, pozwalających na szybki kontakt z przedsiębiorcą, będzie dokonywane wyłącznie na żądanie zainteresowanego.


Od wniosku o dokonanie wpisu wskazanych adresów właściciel firmy będzie zobowiązany uiścić opłatę sądową. Ponadto jeżeli podmiot zdecyduje się na wpis adresu strony internetowej i adresu poczty elektronicznej do rejestru będzie miał obowiązek dokonywania aktualizacji tych danych w przypadku ich zmiany.


Umożliwienie wpisania powyższych adresów przyczyni się do usprawnienia komunikacji przedsiębiorców, gdyż powszechną praktyką w obrocie gospodarczym jest utrzymywanie kontaktów z urzędami lub innymi uczestnikami obrotu gospodarczego drogą elektroniczną.


Nowelizacja przewiduje również usprawnienie i ułatwienie pozyskiwania dokumentów wydawanych przez Centralną Informację Krajowego Rejestru Sądowego poprzez zapewnienie jednakowej rangi dokumentom wydawanym zarówno drogą elektroniczną, jak też w tradycyjnej formie papierowej. Dodatkowo Centralna Informacja bezpłatnie będzie udostępniała, w ogólnodostępnych sieciach teleinformatycznych wszystkie aktualne informacje o podmiotach wpisanych do rejestru, w tym również treść dokumentów przekazanych do katalogu dokumentów spółek.


Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem 1 października 2011 r.

Alicja Fal

mojafirma.infor.pl/ms.gov.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Duchnowska

certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, mediator rodzinny, specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »