| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorcy ubezpieczeni w KRUS muszą do końca maja udokumentować podatek za 2009 r.

Przedsiębiorcy ubezpieczeni w KRUS muszą do końca maja udokumentować podatek za 2009 r.

Osoby, które równocześnie z działalnością rolniczą prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą lub współpracują przy prowadzeniu takiej działalności, a korzystają z ubezpieczenia w KRUS, muszą do końca maja złożyć w KRUS zaświadczenie o wysokości należnego podatku dochodowego z działalności pozarolniczej za 2009 r. Jest to niezbędny warunek kontynuowania ubezpieczenia w KRUS.

Osoby te będą mogły kontynuować ubezpieczenie w KRUS od 1 czerwca 2010 r., jeżeli z zaświadczenia z urzędu skarbowego będzie wynikało, że należny podatek od przychodów z pozarolniczej działalności za 2009 r. nie przekroczył 2835 zł.

Wysokość podatku należy udokumentować zaświadczeniem właściwego urzędu skarbowego.

Zaświadczenie powinno być wydane przez urząd bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie 7 dni, licząc od dnia złożenia wniosku o wydanie zaświadczenia (art. 306a § 5 Ordynacji podatkowej). Wniosek o zaświadczenie należy złożyć odpowiednio wcześnie, aby samo zaświadczenie złożyć do KRUS w terminie do 31 maja 2010 r. Wniosek o wydanie tego zaświadczenia może być złożony według następującego wzoru:

Urzędy skarbowe często udostępniają gotowe wzory wniosku. Wydanie tego zaświadczenia nie podlega opłacie skarbowej (art. 2 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy o opłacie skarbowej).

Termin na złożenie takiego zaświadczenia w KRUS mija 31 maja 2010 r. Rolnik, który nie złoży zaświadczenia w tym terminie lub który udokumentuje podatek w wysokości wyższej niż 2835 zł, nie będzie mógł opłacać składek w KRUS od 1 czerwca 2010 r. (art. 5a ust. 4 i 6 ustawy o ubezpieczeniu rolników). Od 1 czerwca 2010 r. osoba taka będzie podlegała ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w ZUS z tytułu działalności/współpracy przy prowadzeniu działalności.

Tylko wóczas gdy rolnik, z przyczyn losowych, nie złoży zaświadczenia w terminie, może złożyć wniosek o przywrócenie terminu na złożenie zaświadczenia (art. 5a ust. 7 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników).

• art. 5a ust. 4, 6 i 7 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników - j.t. Dz.U. z 2008 r. Nr 50, poz. 291; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 79, poz. 667

• obwieszczenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 16 marca 2009 r. w sprawie rocznej kwoty granicznej - M.P. Nr 18, poz. 237

Joanna Kalinowska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Grzegorz Ziółkowski

doradca podatkowy

Polecamy artykuły

Autorzy:

Źródło:

Monitor Księgowego
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Rudzka Kancelaria Doradcy Podatkowego

Kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze podatkowo-prawnej dużych i średnich polskich firm, międzynarodowych korporacji oraz podmiotów publicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK