| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Bariery biurokratyczne w prawie pracy

Bariery biurokratyczne w prawie pracy

Konfederacja Pracodawców Polskich przedstawiła swoje uwagi do Kodeksu pracy. Za utrudniające życie przedsiębiorcom i wymagające zmiany uznała przepisy dotyczące obowiązku przeprowadzenia badań lekarskich, procedury karania karami porządkowymi oraz urlopu na żądanie.

20 maja odbyło się posiedzenie Komisji Nadzwyczajnej „Przyjazne Państwo”, podczas której Konfederacja Pracodawców Polskich wskazała bariery biurokratyczne w Kodeksie pracy. KPP przedstawiła swoje uwagi odnośnie:


obowiązku przeprowadzenia badań lekarskich - KPP postuluje, aby badaniom lekarskim podlegali pracownicy, których stosunek pracy ustał w ciągu 30 dni od ponownego zatrudnienia na tym samym stanowisku pracy.


procedury karania karami porządkowymi - zdaniem KPP możliwość skorzystania przez pracodawcę z prawa nałożenia na pracownika kary porządkowej wiąże się z bardzo skomplikowaną procedurą. Dlatego też pracodawcy często wolą od razu rozwiązać stosunek pracy niż podejmować próbę dyscyplinowania pracownika za pomocą kar porządkowych. Bowiem pracodawca, który naruszy którykolwiek wymóg formalny stosując karę porządkową, musi liczyć się z uchyleniem przez sąd pracy zastosowanej kary oraz z obowiązkiem zapłaty kosztów postępowania sądowego.


urlopu na żądanie - KPP postuluje doprecyzowanie tego przepisu z powodu jego niejasności i problemów z interpretacją. Wątpliwy jest przede wszystkim termin i forma zgłoszenia żądania udzielenia urlopu oraz prawne możliwości odmowy udzielenia urlopu przez pracodawcę.


Komisja zdecydowała o prowadzeniu dalszych prac w zakresie przedstawionych przez KPP uwag.

oprac. Alicja Fal

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mamiński & Wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK