| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Kolejne zmiany w ustawie o VAT

Kolejne zmiany w ustawie o VAT

Do Sejmu trafił kolejny projekt ustawy zmieniającej ustawę o podatku od towarów i usług. Nowe przepisy mają obowiązywać od początku 2011 r. Są to bardzo duże zmiany, na które od dawna czekali podatnicy.

Towary i usługi nie będą już klasyfikowane na podstawie PKWiU z 1997 r., ale według klasyfikacji z 2008 r., która jest już stosowana w statystyce, ewidencji i dokumentacji oraz rachunkowości, a także w urzędowych rejestrach i systemach informacyjnych administracji publicznej. Natomiast o zwolnieniu z VAT nie będzie decydować już klasyfikacja.

Najważniejsza zmiana polega na uwzględnieniu w przepisach ustawy o podatku od towarów i usług oraz w załącznikach do niej nomenklatury oraz symboli statystycznych Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług z 2008 r., zamiast tych z 1997 r.

W projekcie ustawy zaproponowano likwidację załącznika nr 4 do obecnej ustawy, zawierającego wykaz usług zwolnionych od podatku, i przeniesienie uregulowań dotyczących tej tematyki do treści ustawy. Przy określaniu zakresu zwolnień, które dotychczas były ujęte w załączniku nr 4, odstąpiono od ich identyfikacji za pomocą klasyfikacji statystycznych. Nowe przepisy określają zakres zwolnień z wykorzystaniem treści zapisów prawa unijnego i krajowego oraz orzecznictwa sądów.

Rezygnacja z PKWiU przy klasyfikacji usług spowoduje również zmiany w zakresie dotychczasowych zwolnień. I tak np.:

• zwolnienie będzie miało zastosowanie do usług pocztowych oraz dostaw towarów ściśle z tymi usługami związanych, które są realizowane przez operatora zobowiązanego do świadczenia powszechnych usług pocztowych (obecnie jest to tylko Poczta Polska);

• w przypadku usług opieki medycznej zwolnieniu będą podlegały jedynie te usługi, których celem jest profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywracanie i poprawa zdrowia (świadczone przez uprawnione do tego podmioty);

• zwolnienie będzie miało zastosowanie do:

a) usług świadczonych przez:

  - jednostki objęte systemem oświaty, w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania (zwolnieniem byłyby objęte usługi świadczone przez wszystkie jednostki organizacyjne objęte systemem oświaty),

  - uczelnie, placówki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz jednostki badawczo-rozwojowe - w zakresie kształcenia na poziomie wyższym;

Zakres zwolnienia określony powyżej będzie nieco węższy w stosunku do obecnie obowiązującego zwolnienia z poz. 7 zał. nr 4 do ustawy (usługi w zakresie edukacji).

b) usług prywatnego nauczania świadczonych przez nauczycieli, na poziomie przedszkolnym, podstawowym, gimnazjalnym, ponadgimnazjalnym i wyższym (co odpowiada obecnemu przepisowi poz. 8 zał. nr 4 do ustawy).

Ze zwolnienia będą korzystać również usługi kształcenia lub przekwalifikowania zawodowego prowadzone w formach określonych w odrębnych przepisach. Przewidziano również zwolnienie dla usług nauczania świadczonych przez podmioty, które uzyskały akredytację stanowiącą potwierdzenie spełnienia określonych wymogów i zapewniania wysokiej jakości prowadzonego szkolenia w rozumieniu przepisów o systemie oświaty.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF

United Nations Children’s Fund

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK