| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Łatwiejszy dostęp do podpisu elektronicznego

Łatwiejszy dostęp do podpisu elektronicznego

Nowe przepisy ułatwią dostęp do podpisu elektronicznego. Usprawnią również reprezentowanie za pomocą podpisu elektronicznego osób prawnych, w tym przedsiębiorców.

27 kwietnia 2010 r. rząd przyjął projekt nowej ustawy o podpisach elektronicznych. Jednym z celów projektu jest dostosowanie polskich przepisów do unijnej dyrektywy dotyczącej podpisu elektronicznego.


Ustawa wprowadza trzy rodzaje podpisów:

zwykły,

zaawansowany, który dodatkowo uwierzytelnia podpisującego, oraz

kwalifikowany, który można złożyć za pomocą bezpiecznego urządzenia, pozostającego pod wyłączną kontrolą składającego podpis.


W ustawie wprowadzono także nowy element w postaci pieczęci elektronicznej. Jest ona potwierdzeniem osoby, która wystawia dokument oraz zaświadcza o integralności przekazywanych przez nią danych. Wiceminister gospodarki Dariusz Bogdan uważa, że jest to doskonałe rozwiązanie m.in. w przypadku faktur elektronicznych.


Nowe regulacje zakładają rezygnację z opłat za wpis do rejestru kwalifikowanych podmiotów oraz ze wstępnej kontroli w firmach, które ubiegają się o świadczenie usług związanych z podpisem elektronicznym. Przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają tego typu działalność, nie będą także musieli składać większości zaświadczeń, które są obecnie wymagane, a jedynie oświadczenia. Ponadto będą mogli archiwizować swoją dokumentację w formie elektronicznej.


Przyjęte przepisy wpłyną na rozwój konkurencyjności gospodarki i budowanie społeczeństwa informacyjnego w Polsce uważa wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. Ponadto uproszczą dostęp do świadczenia usług związanych z e-podpisem, co zwiększy liczbę firm z tej branży w Polsce.


Z kolei wiceminister Bogdan podkreślił zaletę międzynarodowych zasad stosowania podpisu elektronicznego. Dzięki temu firmy, które prowadzą takie usługi na polskim rynku, będą mogły rozwijać swoją działalność na terenie całej Unii Europejskiej.

oprac. Alicja Fal

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Wydawnictwo GASKOR

Profesjonalne publikacje z zakresu prawa i biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK