| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Polska liderem wzrostu gospodarczego w UE

Polska liderem wzrostu gospodarczego w UE

Wzrost gospodarczy w Polsce wyniesie w br. 2,7 proc. PKB i obok Słowacji będzie najwyższy w UE - poinformowała w środę w prognozach gospodarczych Komisja Europejska. Jednocześnie deficyt budżetowy w naszym kraju ma wzrosnąć do 7,3 proc. PKB.

Zdaniem Komisji, w przyszłym roku polska gospodarka zanotuje wzrost na poziomie 3,3 proc. PKB.

Podstawą wzrostu PKB ma być, według KE, eksport oraz napływ kapitału zagranicznego. W 2011 r. w naszym kraju ma także zwiększyć się popyt ze strony gospodarstw domowych, a dzięki środkom z funduszy unijnych wzrośnie liczba inwestycji. KE dostrzega też zagrożenia dla polskiej gospodarki, takie jak utrudniony dostęp do kredytów, który może ograniczać inwestycje i popyt prywatny.

Zdaniem ekspertów, z którymi rozmawiała w środę PAP, prognozy Komisji dotyczące wzrostu PKB są realistyczne, choć ostrożne. Ich zdaniem wzrost PKB zarówno w 2010 r., jak i 2011 r. będzie wyższy niż przewidywany przez KE. Zdaniem głównego ekonomisty BZ WBK Macieja Relugi, wpływ na nieco według niego zaniżoną prognozę Komisji miał niższy szacunek konsumpcji i inwestycji. "KE oszacowała wzrost konsumpcji w 2010 roku na 1,5 proc., a to może być trochę wyżej. Myślę, że inwestycje mogą wzrosnąć nieco bardziej niż prognozowane przez KE 3 proc." - ocenił.

W opinii głównego ekonomisty PKO BP Łukasza Tarnawy, na wzrost PKB będzie wpływał rosnący import. "Choć eksport netto powinien być motorem polskiego wzrostu gospodarczego w tym i przyszłym roku, trzeba brać pod uwagę, że wraz z ożywieniem popytu krajowego zwiększać będziemy import. I tak jak eksport netto dodał nam wzrostu gospodarczego w ubiegłym roku, tak w tym roku nieco odejmie" - wyjaśnił ekspert. Jego zdaniem, importem firmy będą odbudowywać zapasy.

Komisja oszacowała, że tegoroczny deficyt finansów publicznych w Polsce wzrośnie do 7,3 proc. PKB. To nieco więcej niż w przypadku całej UE, gdzie KE zakłada deficyt na poziomie 7,2 proc. PKB, a w strefie euro 6,6 proc. W 2011 r. deficyt w Polsce ma wynieść 7 proc. PKB, w UE 6,5 proc., zaś w strefie euro 6,1 proc.

Główny ekonomista BRE Banku Ryszard Petru uważa, że deficyt finansów publicznych w 2010 i 2011 roku będzie niższy od prognozowanego przez KE dzięki wyższym wpływom podatkowym wynikającym z ożywienia gospodarczego. Petru spodziewa się, że w tym roku uplasuje się on w przedziale między 6,5 a 7 proc. PKB. "W przyszłym roku, w zależności od decyzji rządowych, deficyt ma szansę wynieść powyżej 6 proc., do 6,5 proc." - dodał.

"Żeby tak się stało, rząd powinien zrealizować program konsolidacji finansów publicznych - m.in. zwiększać wiek emerytalny, wprowadzić reformę emerytur mundurowych, rozpocząć reformę KRUS-u" - podkreślił Petru.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK