| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Rolnik prowadzący firmę musi zawiadomić KRUS

Rolnik prowadzący firmę musi zawiadomić KRUS

Rolnicy, którzy zakładając firmę, skorzystali z tzw. jednego okienka, muszą w ciągu 14 dni złożyć do KRUS oświadczenie potwierdzające chęć kontynuowania ubezpieczenia rolniczego. W innym przypadku trafią do ZUS.


Coraz więcej rolników skarży się, że zakładając firmę w tzw. jednym okienku, nie wie o obowiązku złożenia w KRUS oświadczenia o rozpoczęciu pozarolniczej działalności gospodarczej. A brak takiego dokumentu powoduje, że osoby te są wykluczane z KRUS. Ułatwienia przy zakładaniu firmy weszły w życie 31 marca 2009 r. na podstawie ustawy z 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. nr 18, poz. 97). Związki zawodowe rolników zapowiadają, że w tej sprawie zwrócą się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Sprawą już interesują się także posłowie z sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

- Rolnik musi znać przepisy, bo nic go z tego nie zwalnia. Problem jednak polega na tym, że rząd reklamował jedno okienko jako sposób na ograniczenie biurokracji - mówi Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Tłumaczy, że w praktyce rolnicy zakładający działalność gospodarczą byli przekonani, że urząd sam za nich załatwi wszystkie sprawy w KRUS. Tak się jednak nie stało. Teraz powoduje to dodatkowe problemy - do wykluczenia z ubezpieczenia łącznie.

Zgodnie z art. 5a ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz.U. z 2008 r. nr 50, poz. 291 z późn. zm.), rolnik który rozpoczyna prowadzenie firmy, może nadal podlegać ubezpieczeniu w KRUS pod warunkiem, że przez co najmniej trzy lata pracował w gospodarstwie rolnym. Pozostanie w KRUS jest jednak możliwe tylko wówczas, jeśli sam zainteresowany w ciągu 14 dni od założenia firmy złoży w KRUS oświadczenie o kontynuowaniu tego ubezpieczenia.

- Niezachowanie tego terminu jest równoznaczne z ustaniem ubezpieczenia od dnia rozpoczęcia wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej - mówi Maria Lewandowska, rzecznik prasowy KRUS.

W praktyce oznacza to, że taki rolnik trafia do ZUS już jako przedsiębiorca. A wtedy opłaca zdecydowanie wyższe składki. Rolnicy prowadzący własne firmy mogą zostać wykluczeni z KRUS także wówczas, jeśli nie złożą w Kasie zaświadczenia o wysokości należnego podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy. Zaświadczenie takie rolnicy muszą dostarczyć do 31 maja. Kwota graniczna za ubiegły rok wynosi 2835 zł.

Bożena Wiktorowska

bozena.wiktorowska@infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Baszczyński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK