| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Obniżenie kosztów egzekucyjnych zachęci do unikania spłaty długów

Obniżenie kosztów egzekucyjnych zachęci do unikania spłaty długów

Niższe koszty obsługi egzekucji oraz możliwość sądowej obniżki wynagrodzenia komornika na wniosek dłużnika, mogą zaburzyć skuteczność ściągalności długów. Niepłacenie za usługi i produkty jest prawdziwą plagą, często prowadzącą firmy do bankructwa.

Nowelizacja ustawy o komornikach sądowych i egzekucji zakłada obniżenie dolnej wysokości opłaty egzekucyjnej do 1/20 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia oraz obniżenie opłat egzekucyjnych z 15 proc. do 8 proc. Zdaniem ekspertów Instytutu Globalizacji może to stanowić zachętę dla dłużników do niepłacenia zaciągniętych zobowiązań.


Zapisy ustawy wprowadzają uznaniowość wynagradzania egzekutorów. Każdy dłużnik będzie się mógł sądownie domagać obniżenia opłaty egzekucyjnej do minimalnej stawki. Dlatego można spodziewać się lawiny pozwów od dłużników, co sparaliżuje pracę sądów.


Nowe regulacje wzbudzą niepewność w zakresie oczekiwanego wynagrodzenia dla komorników i spowodują chaos na rynku. Wiceprezes Instytutu Globalizacji Tomasz Sommer ocenia, że w związku z tym egzekucja części długów może stać się dla komorników nieopłacalna.


W opinii Instytutu Globalizacji możliwość sądowego odwołania się o zmniejszenie kosztów egzekucyjnych powinno być ograniczone do wyjątkowych przypadków, wynikających np. z dramatycznej sytuacji życiowej dłużnika. W żadnym innym kraju Europejskim nie ma możliwości powszechnego podważania wysokości wynagrodzenia egzekucyjnego.


Zaburzenie skutecznej ściągalności długów może powodować perturbacje w gospodarce. Niepłacenie za produkty i usługi jest prawdziwą plagą, prowadzi bo bankructw przedsiębiorstw, powodując wzrost bezrobocia i zwiększenie socjalnych wydatków państwa.


Dlatego zdaniem Instytutu Globalizacji prawo w większym stopniu powinno stać w obronie interesów wierzyciela, niż chronić dłużnika przed nieuchronnymi konsekwencjami unikania dobrowolnej spłaty długów. Przepisy muszą zwiększać skuteczność egzekucji i odstraszać od umyślnego popadania w długi, a wysokie koszty egzekucji powinny pełnić funkcję prewencyjną i skłaniać do bezwzględnej uczciwości wobec kontrahentów.

oprac. Alicja Fal

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ceret Grzywaczewska

Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK