| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorcy spodziewają się poprawy sytuacji gospodarczej

Przedsiębiorcy spodziewają się poprawy sytuacji gospodarczej

44 proc. przedsiębiorców spodziewa się w nadchodzącym półroczu wzrostu gospodarczego - wynika z badania Instytutu Badawczego Randstad i TNS OBOP. 24 proc. planuje wzrost zatrudniania, a 18 proc. przedsiębiorców myśli o podwyżkach płac.

Badanie, którego wyniki przedstawiono w czwartek, zostało przeprowadzone w marcu wśród 300 firm różnej wielkości, reprezentujących różne branże i regiony kraju. Wynika z niego, że 44 proc. przedsiębiorców spodziewa się wzrostu gospodarczego, 38 proc. stagnacji, 9 proc. recesji, a 9 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

24 proc. firm planuje zwiększenie zatrudnienia, 59 proc. chce zostawić je na dotychczasowym poziomie, 13 proc. myśli o zmniejszeniu liczby pracowników, a 4 proc. nie ma zdania.

Największego wzrostu zatrudnienia można spodziewać się w zachodniej Polsce, gdzie co trzeci pracodawca chce zwiększyć liczbę swoich pracowników. W podziale na branże największego wzrostu zatrudnienia można spodziewać się w firmach budowlanych (planuje je 31 proc. firm) oraz w handlu i naprawach (29 proc.).

Firmy planują też wzrost zatrudnienia pracowników tymczasowych. Myśli o tym 12 proc. pracodawców, co oznacza dwukrotny wzrost w stosunku do grudnia 2009 r. 72 proc. ankietowanych zamierza pozostawić liczbę takich pracowników na dotychczasowym poziomie, 1 proc. przewiduje, że ich liczba zmaleje, a 15 proc. nie ma zdania.

O zwiększeniu liczby pracowników tymczasowych myśli 75 proc. dużych firm, zatrudniających więcej niż 50 osób. W mniejszych przedsiębiorstwach takie plany ma co piąty pracodawca.

Według badania spadła liczba pracodawców, którzy zamierzają podwyższać płace. W listopadzie 2009 r. taką możliwość przewidywało 23 proc., a w marcu 2010 r. - 18 proc. Obniżki płac planuje 2 proc. pracodawców, 74 proc. zamierza pozostawić je na dotychczasowym poziomie, a 6 proc. nie ma zdania.

Przedsiębiorcy odpowiadali też na pytanie dotyczące przewidywanego okresu trwania kryzysu. Według 30 proc. pytanych, w Polsce w ogóle kryzysu nie ma. Zdaniem 7 proc. kryzys potrwa jeszcze do 6 miesięcy. 26 proc. odpowiedziało, że potrwa on do jednego roku, 18 proc., że co najmniej 2 lata, 9 proc., że dłużej niż 2 lata, a 11 proc. nie miało zdania.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK