REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązkowa cytologia tylko dla kobiet na etacie

Dominika Sikora
Dominika Sikora

REKLAMA

Kobiety pracujące na wsi albo w domu nie będą objęte obowiązkowymi badaniami cytologicznymi i mammograficznymi. Wciąż będą mogły korzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych.

Jeszcze w tym roku kobiety podejmujące pracę lub już pracujące będą miały obowiązek poddawania się badaniom wykrywającym raka piersi i szyjki macicy. Za ich wykonanie zapłaci NFZ. Takie rozwiązanie przewiduje projekt nowelizacji ustawy zdrowotnej i kodeksu pracy przygotowany przez resort zdrowia. Projekt trafił do konsultacji, które potrwają do 14 maja.

REKLAMA

- Aby projektowane przepisy zadziałały, to jednocześnie z nowelizacją ustawy w życie musi wejść zmienione rozporządzenie koszykowe - mówi Piotr Olechno, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia.

Dodatkowo resort zdrowia będzie musiał przygotować projekt rozporządzenia, które doprecyzuje m.in. częstotliwość wykonywania badań czy sposób dokumentowania ich prowadzenia.

REKLAMA

Zgodnie z propozycją resortu zdrowia badania cytologiczne będą musiały wykonywać kobiety w wieku 25-59 lat, a mammografię - kobiety między 50 a 69 rokiem życia. Będą one wykonywane w ramach badań pracowniczych co trzy lata. Bez ich wykonania lekarz nie wyda zaświadczenia zezwalającego na podjęcie pracy lub jej kontynuowanie. Jednocześnie pracodawca nie będzie informowany o wyniku badania. W dokumentacji pracowniczej lekarz zaznaczy jedynie fakt jego wykonania.

Eksperci zwracają uwagę, że obowiązek wykonywania badań cytologicznych i mammograficznych obejmie tylko część pracujących kobiet. Nie będzie on miał zastosowania np. wobec kobiet pracujących na wsi czy na własny rachunek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Dobrze, że rząd myśli o zwiększeniu profilaktyki zdrowotnej kobiet pracujących. Szkoda, że nie ma pomysłu na to, jak te pozostałe, szczególnie z obszarów wielskich, zachęcić do ich wykonywania - mówi Robert Mołdach, ekspert ds. ochrony zdrowia Konfederacji Pracodawców Polskich.

Jak na razie resort zdrowia nie przygotowuje żadnych dodatkowych rozwiązań tego problemu. Kobiety nieobjęte obowiązkowymi badaniami będą mogły w dalszym ciągu wykonywać je w ramach profilaktycznych badań zdrowotnych finansowanych przez NFZ. Nie są one jednak obowiązkowe i wciąż niewiele z uprawnionych korzysta z takiej możliwości.

- Liczę na to, że obowiązek wykonywania badań nawet przez część kobiet spowoduje wzrost świadomości u pozostałych - mówi Jarosław Tomczyk, dolnośląski konsultant ds. medycyny pracy.

W Polsce co roku tylko na raka szyjki macicy zapada 3,5 tys. kobiet. Dwa tysiące z chorujących umiera. W przypadku raka piersi poziom zachorowalności jest czterokrotnie wyższy niż w przypadku raka szyjki macicy.

86,4 mln zł wyda NFZ na pokrycie kosztów obowiązkowych badań mammograficznych i cytologicznych u pracujących kobiet

Dominika Sikora

dominika.sikora@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA