| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Obowiązkowa cytologia tylko dla kobiet na etacie

Obowiązkowa cytologia tylko dla kobiet na etacie

Kobiety pracujące na wsi albo w domu nie będą objęte obowiązkowymi badaniami cytologicznymi i mammograficznymi. Wciąż będą mogły korzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych.


Jeszcze w tym roku kobiety podejmujące pracę lub już pracujące będą miały obowiązek poddawania się badaniom wykrywającym raka piersi i szyjki macicy. Za ich wykonanie zapłaci NFZ. Takie rozwiązanie przewiduje projekt nowelizacji ustawy zdrowotnej i kodeksu pracy przygotowany przez resort zdrowia. Projekt trafił do konsultacji, które potrwają do 14 maja.

- Aby projektowane przepisy zadziałały, to jednocześnie z nowelizacją ustawy w życie musi wejść zmienione rozporządzenie koszykowe - mówi Piotr Olechno, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia.

Dodatkowo resort zdrowia będzie musiał przygotować projekt rozporządzenia, które doprecyzuje m.in. częstotliwość wykonywania badań czy sposób dokumentowania ich prowadzenia.

Zgodnie z propozycją resortu zdrowia badania cytologiczne będą musiały wykonywać kobiety w wieku 25-59 lat, a mammografię - kobiety między 50 a 69 rokiem życia. Będą one wykonywane w ramach badań pracowniczych co trzy lata. Bez ich wykonania lekarz nie wyda zaświadczenia zezwalającego na podjęcie pracy lub jej kontynuowanie. Jednocześnie pracodawca nie będzie informowany o wyniku badania. W dokumentacji pracowniczej lekarz zaznaczy jedynie fakt jego wykonania.

Eksperci zwracają uwagę, że obowiązek wykonywania badań cytologicznych i mammograficznych obejmie tylko część pracujących kobiet. Nie będzie on miał zastosowania np. wobec kobiet pracujących na wsi czy na własny rachunek.

- Dobrze, że rząd myśli o zwiększeniu profilaktyki zdrowotnej kobiet pracujących. Szkoda, że nie ma pomysłu na to, jak te pozostałe, szczególnie z obszarów wielskich, zachęcić do ich wykonywania - mówi Robert Mołdach, ekspert ds. ochrony zdrowia Konfederacji Pracodawców Polskich.

Jak na razie resort zdrowia nie przygotowuje żadnych dodatkowych rozwiązań tego problemu. Kobiety nieobjęte obowiązkowymi badaniami będą mogły w dalszym ciągu wykonywać je w ramach profilaktycznych badań zdrowotnych finansowanych przez NFZ. Nie są one jednak obowiązkowe i wciąż niewiele z uprawnionych korzysta z takiej możliwości.

- Liczę na to, że obowiązek wykonywania badań nawet przez część kobiet spowoduje wzrost świadomości u pozostałych - mówi Jarosław Tomczyk, dolnośląski konsultant ds. medycyny pracy.

W Polsce co roku tylko na raka szyjki macicy zapada 3,5 tys. kobiet. Dwa tysiące z chorujących umiera. W przypadku raka piersi poziom zachorowalności jest czterokrotnie wyższy niż w przypadku raka szyjki macicy.

86,4 mln zł wyda NFZ na pokrycie kosztów obowiązkowych badań mammograficznych i cytologicznych u pracujących kobiet

Dominika Sikora

dominika.sikora@infor.pl

Autor:

Źródło:

GP
Monitor prawa pracy i ubezpieczeń189.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Adam Głos

Od stycznia 2013 roku pełni funkcję Prezesa Tax Care. Wcześniej, przez blisko trzy lata, pracował na stanowiskach: Dyrektora Sprzedaży oraz Wiceprezesa Zarządu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »