| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy i uczelnie mogą złożyć tylko jeden wniosek o dotacje z UE

Firmy i uczelnie mogą złożyć tylko jeden wniosek o dotacje z UE

Firmy, które chcą szkolić bezrobotnych za unijne pieniądze, w większości województw mogą złożyć w konkursach tylko jeden wniosek o dofinansowanie. Ograniczenie ma zapewnić sprawiedliwszy podział środków.


Zostało już zakontraktowane ponad 40 proc. pieniędzy przewidzianych na lata 2007-2013 w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki (PO KL). Wraz ze zmniejszaniem się unijnych środków coraz więcej instytucji wdrażających PO KL decyduje się na limitowanie dostępu do nich.

Aż w ośmiu województwach firmy szkoleniowe, które chcą aktywizować bezrobotnych, mogą złożyć tylko jeden wniosek. Ograniczenie liczby wniosków do dwóch lub trzech obowiązuje natomiast w kolejnych pięciu regionach. W przypadku dotacji na szkolenia dla osób pracujących zasada jedna firma - jeden wniosek obowiązuje w sześciu województwach, a żadnych ograniczeń nie wprowadziło tylko woj. śląskie.

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego (MRR) tłumaczy, że województwa chcą umożliwić skorzystanie z dofinansowania większej liczbie podmiotów oraz zapobiec zmonopolizowaniu uzyskiwanego wsparcia. Z tą zasadą nie zgadzają się jednak organizacje pracodawców.

- Jesteśmy przeciwni tak restrykcyjnemu podejściu. Nie zmniejszy to obciążenia instytucji, które wdrażają PO KL, a może wykluczyć z dofinansowania np. tych projektodawców, którzy mają kilka dobrych pomysłów - uważa Małgorzata Chmielewska, ekspert PKPP Lewiatan.

Jej zdaniem rozsądnym kompromisem jest rozwiązanie wdrażane przez Polską Agencję Rozwoju Regionalnego na poziomie centralnym, gdzie w konkursie dotyczącym otwartych projektów szkoleniowych jedna firma może złożyć trzy projekty.

Innego zdania jest Krzysztof Joachimczak z Europejskiego Centrum Doradztwa Finansowego. Jego zdaniem, w sytuacji gdy w konkursach pieniędzy wystarcza zaledwie dla kilkunastu firm, a jest na nie wielu chętnych, zasada jedna firma - jeden wniosek jest sprawiedliwa, bo daje równe szanse.

- To chroni mniejsze podmioty, bo w niektórych działaniach, gdzie są dopuszczani przedsiębiorcy i instytucje np. rynku pracy, w konkursach wygrywały te ostatnie - uważa Krzysztof Joachimczak.

Dodaje, że wiele firm, aby zwiększyć swoje szanse w konkursie, składało dotychczas bardzo podobne, trochę tylko zmodyfikowane wnioski.

Ograniczenia wprowadzają także ministerstwa wdrażające PO KL. Tylko jeden wniosek może złożyć szkoła wyższa ubiegająca się o dofinansowanie tzw. programów rozwojowych uczelni. Resort nauki tłumaczy, że chodzi o umożliwienie ubiegania się o środki większej liczbie szkół wyższych oraz zapewnienie, aby projekty obejmowały programy rozwojowe całych uczelni, a nie ich poszczególnych wydziałów.

Zdaniem prof. Lesława Piecucha, prezesa Stowarzyszenia Edukacja dla Przedsiębiorczości, ten cel nie został osiągnięty, ponieważ resort nauki za późno poinformował o nowych zasadach w konkursie. Wydziały zaczęły pisać wnioski na wiele tygodni, zanim został ogłoszony konkurs. Było natomiast za mało czasu, żeby powstał jeden wspólny dla całej uczelni projekt.

- Jedynym skutkiem ograniczenia liczby wniosków jest wewnętrzna rywalizacja między wydziałami o to, który z projektów ostatecznie zostanie zgłoszony przez rektora w konkursie - uważa Lesław Piecuch.

17,9 mld zł zostało już zakontraktowanych w ramach PO KL

Beata Lisowska

beata.lisowska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Nikolay Kirov

Od 1996 r. wykładowca i doradca w zakresie: • Negocjacji, Budowania Relacji i Kreowania Wartości Dodanej w biznesie • Przywództwa, wdrażania zmian organizacyjnych i rozwiązywania konfliktów • Negocjacji Strategicznych i Międzykulturowych, Budowania modelów e-Biznesu i Strategii Przez prawie 20 lat ponad 50 000 osób brało udział w moich wykładach, szkoleniach i sesjach strategicznych podczas realizacji Programów Rozwojowych dla Korporacji i Przedsiębiorców, studiów podyplomowych, programów Master of Business Administration: Executive MBA, MBA IT, MBA HR, MBA FINANSE, MBA dla Inżynierów, MBA dla kadry Medycznej a także na międzynarodowym programie Executive MBA realizowanym w języku rosyjskim na Białorusi. Wykładowca „Kozminski AMP - Advanced Management Program” - realizacja Warszawa - Barcelona, na którym prowadziłem zajęcia w EADA Business School. Na swoich kursach pokazuje jak umiejętności negocjowania i budowania relacji w biznesie przekładają się bezpośrednio na korzyści ekonomiczne i zadowolenie partnerów. Jak podpisywać korzystniejsze długoterminowo kontrakty. Obecnie jest Dyrektorem ds. Strategii i Rozwoju - Center of Excellence - Centrum Doradztwa i Kształcenia Menedżerów - Akademii Leona Koźmińskiego. Partnerem i członkiem zarządu „Kirov Strategic Negotiators” Sp. z o.o., Członkiem Zarządu Fundacji BARGEWORK, Członkiem Rady Naukowej Fundacji „Pasja do Edukacji i Rozwoju”, członkiem Kapituły Nagrody PNSA - Polish National Sales Awards, Członkiem Kapituły nagrody "Lwy Koźmińksiego" oraz członkiem Kolegium Redakcyjnego czasopisma "Management and Business Administration. Central Europe". Koordynator merytoryczny programu studiów Koźmiński MBA dla Inżynierów oraz studiów podyplomowych „Strategiczne Zarządzanie Sprzedażą i Zespołem Sprzedaży”. Jest również opiekunem i promotorem kilkudziesięciu strategicznych projektów doradczych prowadzonych w ramach programów MBA, oraz opiekunem i promotorem ponad 200 projektów doradczych dla administracji publicznej. Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK