| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Problemy z utrzymaniem firm zakładanych przez bezrobotnych

Problemy z utrzymaniem firm zakładanych przez bezrobotnych

Coraz więcej bezrobotnych decyduje się na podjęcie własnej działalności gospodarczej za pieniądze z Urzędu Pracy. Istotnym problemem jest jednak utrzymanie zakładanych w ten sposób firm.

Konfederacja Pracodawców Polskich popiera aktywizację bezrobotnych polegającą na przyznaniu im środków na podjęcie działalności gospodarczej. W ubiegłym roku z tej pomocy skorzystało 64 tys. bezrobotnych. Maksymalna kwota, o jaką mogli się ubiegać, to 19,4 tys.  zł. W sumie państwo wydało na ten cel ok. 1,2 mld zł.

Zobacz: Środki finansowe z Funduszu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej >>


Zdaniem KPP nie sztuką jest jednak założenie firmy ale jej utrzymanie. Z badań GUS wynika, że w ciągu pierwszego roku funkcjonowania upada jedna na trzy firmy, a z mikroprzedsiębiorstw założonych przez osoby fizyczne w 2003 r. po pięciu latach funkcjonowało niespełna 30 proc. Zdecydowanie lepiej radziły sobie osoby w wieku 30-39 lat oraz lepiej wykształcone. W tych grupach wskaźnik „przeżycia” firmy wyniósł 50 proc.


Samo pozyskanie dotacji nie decyduje o powodzeniu firmy. Niezbędny jest jeszcze know-how dotyczący realiów prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Niestety najczęściej nie posiadają go ani bezrobotni, ani też pracownicy Urzędów Pracy rozpatrujący wnioski o dotacje. Dlatego inwestując w tę formę przeciwdziałania bezrobociu warto byłoby przewidzieć pomoc doświadczonego prawnika i księgowej, którzy odpowiedzą na pytania początkujących przedsiębiorców, uważa KPP.


Drugą bardzo ważną kwestią mającą wpływ na przetrwanie firmy jest realistyczna ocena głębokości popytu. W małych miejscowościach popyt na pewne usługi jest ograniczony. Ludzie rzadziej chodzą do fryzjera, czy kupują kwiaty. Dlatego też otwarcie za pieniądze z Urzędów Pracy dodatkowych dwóch kwiaciarni lub zakładów fryzjerskich, do których raz na tydzień zajrzy zabłąkany klient nie zlikwiduje bezrobocia a jedynie czasowo je ukryje. Przy czym będzie to miało negatywny wpływ także na funkcjonowanie już działających placówek.


KPP uważa, że należałoby zastanowić się, czy nie wprowadzić podstawowych szkoleń z zakresu przedsiębiorczości dla osób ubiegających się o dotację, tak aby w sposób świadomy podejmowały one decyzję o wejściu we własny biznes. Patrząc bowiem na średnią długość utrzymywania się przedsiębiorstw na rynku widać, że wciąż pozostaje dużo do zrobienia, jeśli chodzi o warunki dla prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.

oprac. Alicja Fal

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Olimpia Bronowicka

Rzecznik prasowy Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »