| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Problemy z utrzymaniem firm zakładanych przez bezrobotnych

Problemy z utrzymaniem firm zakładanych przez bezrobotnych

Coraz więcej bezrobotnych decyduje się na podjęcie własnej działalności gospodarczej za pieniądze z Urzędu Pracy. Istotnym problemem jest jednak utrzymanie zakładanych w ten sposób firm.

Konfederacja Pracodawców Polskich popiera aktywizację bezrobotnych polegającą na przyznaniu im środków na podjęcie działalności gospodarczej. W ubiegłym roku z tej pomocy skorzystało 64 tys. bezrobotnych. Maksymalna kwota, o jaką mogli się ubiegać, to 19,4 tys.  zł. W sumie państwo wydało na ten cel ok. 1,2 mld zł.

Zobacz: Środki finansowe z Funduszu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej >>


Zdaniem KPP nie sztuką jest jednak założenie firmy ale jej utrzymanie. Z badań GUS wynika, że w ciągu pierwszego roku funkcjonowania upada jedna na trzy firmy, a z mikroprzedsiębiorstw założonych przez osoby fizyczne w 2003 r. po pięciu latach funkcjonowało niespełna 30 proc. Zdecydowanie lepiej radziły sobie osoby w wieku 30-39 lat oraz lepiej wykształcone. W tych grupach wskaźnik „przeżycia” firmy wyniósł 50 proc.


Samo pozyskanie dotacji nie decyduje o powodzeniu firmy. Niezbędny jest jeszcze know-how dotyczący realiów prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Niestety najczęściej nie posiadają go ani bezrobotni, ani też pracownicy Urzędów Pracy rozpatrujący wnioski o dotacje. Dlatego inwestując w tę formę przeciwdziałania bezrobociu warto byłoby przewidzieć pomoc doświadczonego prawnika i księgowej, którzy odpowiedzą na pytania początkujących przedsiębiorców, uważa KPP.


Drugą bardzo ważną kwestią mającą wpływ na przetrwanie firmy jest realistyczna ocena głębokości popytu. W małych miejscowościach popyt na pewne usługi jest ograniczony. Ludzie rzadziej chodzą do fryzjera, czy kupują kwiaty. Dlatego też otwarcie za pieniądze z Urzędów Pracy dodatkowych dwóch kwiaciarni lub zakładów fryzjerskich, do których raz na tydzień zajrzy zabłąkany klient nie zlikwiduje bezrobocia a jedynie czasowo je ukryje. Przy czym będzie to miało negatywny wpływ także na funkcjonowanie już działających placówek.


KPP uważa, że należałoby zastanowić się, czy nie wprowadzić podstawowych szkoleń z zakresu przedsiębiorczości dla osób ubiegających się o dotację, tak aby w sposób świadomy podejmowały one decyzję o wejściu we własny biznes. Patrząc bowiem na średnią długość utrzymywania się przedsiębiorstw na rynku widać, że wciąż pozostaje dużo do zrobienia, jeśli chodzi o warunki dla prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.

oprac. Alicja Fal

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Jeznach

Przedsiębiorca z wieloletnim doświadczeniem na rynkach międzynarodowych. Inżynier mechanik, doktor ekonomii. W 1981 roku wyjechał z Polski. Przez długie lata mieszkał w Hamburgu i w Moskwie. Po około 10 latach pracy na odpowiedzialnych stanowiskach dla międzynarodowych korporacji (np. dyrektor przedstawicielstwa BMW w Moskwie), od ponad 25 lat prowadzi własne przedsiębiorstwa, kilku firm handlowych (w Niemczech, w Polsce i Rosji), a także firmę konsultacyjną z siedzibą w Moskwie. Po rosyjskim kryzysie walutowym 1998 musiał zamknąć większość swoich firm, ale obecnie jego przedsiębiorstwo znowu kwitnie. W ostatnich latach styl zarządzania firmą znacznie się zmienił. Zrezygnowano ze struktury hierarchicznej, współpraca opiera się na zaufaniu, wykorzystuje potencjał wszystkich pracowników. Po ponad 30 latach życia poza krajem mieszka obecnie w Warszawie. Swój czas zawodowy dzieli między pracę jako prezes spółki handlowej GERSO GmbH (Niemcy), która w ubiegłym roku świętowała swój 25-letni jubileusz, a pracę jako coach, mentor i inspirator. Jest autorem dwóch książek „Sztuka życia“ oraz „Szef, który ma czas“.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK