| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Ustawa deregulacyjna usunie wiele barier biurokratycznych

Ustawa deregulacyjna usunie wiele barier biurokratycznych

Ustawa deregulacyjna ma usunąć z systemu prawa bariery związane z zakładaniem i prowadzeniem działalności gospodarczej. Projekt pozytywnie ocenia środowisko pracodawców skupionych w PKPP Lewiatan.

Projekt ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców z 26 lutego 2010 r. niesie za sobą zmiany ponad 100 innych ustaw i znacznie ułatwi przedsiębiorcom zakładanie i prowadzenie firmy. Projektowane przepisy pozytywnie ocenia Polska Konfederację Pracodawców Prywatnych Lewiatan i oczekuje od rządu dalszych kroków w tym kierunku.


Wśród wartościowych zmian PKPP Lewiatan wymienia zastępowanie wymaganych od podatnika zaświadczeń oświadczeniami oraz złagodzenie kar za przestępstwa skarbowe nieumyślne, bezskutkowe lub o mniejszej społecznej szkodliwości. Natomiast w zakresie podatków na aprobatę zasługują takie zmiany jak:

• umożliwienie rozliczania strat spółek restrukturyzowanych przez ich następców podatkowych,

• zniesienie sankcyjnej stawki w wysokości 50% dla osób fizycznych, w przypadku braku dokumentacji cen transferowych,

• uzupełnienie przepisów w zakresie podatku od nieruchomości o konsekwencje zawieszenia działalności gospodarczej.


Oczekiwania przedsiębiorców spełniają również zaproponowane zmiany dotyczące złagodzenia warunków formalnych w podatku od towarów i usług, dotyczące importu towarów wykazywanego w deklaracji, zwrotu podatku w procedurze „TAX FREE”, ułatwień w procedurze rejestracji oraz rozszerzenia definicji pojazdów specjalnych.


PKPP Lewiatan negatywnie ocenia natomiast fakt usunięcia z projektu m.in.:

• nowelizacji ustawy - prawo spółdzielcze, której celem było umożliwienie spółdzielniom pracy swobodnego przekształcania się w spółki prawa handlowego,

• zmian proponowanych w poprzedniej wersji projektu w ustawach o PIT i CIT w zakresie możliwości uznania składek płaconych przez pracodawców na Fundusz Rehabilitacji jako koszt uzyskania przychodu,

• zmian w ustawie o Inspekcji handlowej,

• zmian w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych,


Ponadto PKPP Lewiatan opowiada się za wykreśleniem z ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych możliwości wymierzenia płatnikowi dodatkowej opłaty do wysokości 100 proc. nieopłaconych składek w razie nieopłacenia składek lub opłacenia ich w zaniżonej wysokości. Zdaniem pracodawców zmniejszenie maksymalnego wymiaru opłaty do 30 proc. stanowi jedynie częściowe złagodzenie restrykcji.


Konfederacja zwraca też uwagę na zbyt wysoką opłatę prolongacyjną, którą Zakład Ubezpieczeń Społecznych pobiera z tytułu odroczenia terminu spłaty długu i rozłożenia na raty kwoty zadłużenia. Pracodawcy uważają, że należałoby zmniejszyć jej wysokość z 50 proc. do 10 proc. stawki odsetek za zwłokę.


Należy pamiętać, że celem ustawy o ograniczeniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców jest m.in. wsparcie przedsiębiorców w dobie kryzysu gospodarczego poprzez złagodzenie restrykcyjnych kar nakładanych na płatników składek za niewłaściwe naliczenie bądź nieterminowe wpłacenie do ZUS składek na ubezpieczenia. Dlatego zdaniem PKPP Lewiatan zachowanie przedstawionych wyżej rozwiązań w istotny sposób wpłynie na kondycję finansową przedsiębiorców znajdujących się w przejściowych kłopotach.

oprac. Alicja Fal

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Juszczuk

Coach

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK