| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Paczka papierosów zdrożeje około 27 proc.

Paczka papierosów zdrożeje około 27 proc.

Już 1 stycznia 2011 r. cena paczki papierosów wzrośnie o ok. 11 groszy. W 2018 roku akcyza na papierosy będzie musiała osiągnąć minimum unijne 90 euro. Oznacza to, że za osiem lat papierosy będą droższe o ok. 27 proc.


EWA MATYSZEWSKA

Od 1 stycznia 2011 r. zmieni się stawka akcyzy na wyroby tytoniowe. Dlaczego?

JACEK KAPICA*

To skutek zmiany dyrektywy Unii Europejskiej, która weszła w życie w lutym 2010 r. Dyrektywa ta przewiduje, że w 2014 roku akcyza na 1000 sztuk papierosów wzrośnie z obecnego poziomu 64 euro do 90 euro.

Czy Polska musi też w 2014 roku osiągnąć minimum 90 euro?

W toku prac nad tą dyrektywą zabiegaliśmy o przedłużenie okresu, w którym powinniśmy dostosować naszą akcyzę do minimum 90 euro. Dzięki temu Polska wraz z niektórymi innymi krajami UE wynegocjowała dłuższy termin dostosowania, tj. do 31 grudnia 2017 r. Zatem od 1 stycznia 2018 r. akcyza dla wszystkich papierosów nie będzie mogła być niższa niż 90 euro na 1 tys. sztuk papierosów.

Czy wartość, od której liczona jest akcyza, pozostanie bez zmian?

Nie. Zmienia się odnośnik ustalania akcyzy. Obecnie 64 euro ustalane jest od 1000 sztuk z grupy najpopularniejszych papierosów i nie może stanowić mniej niż 57 proc. ceny (przyp. red. najpopularniejsza kategoria cenowa - NKC), a od przyszłego roku będzie to 64 euro od 1000 sztuk każdego rodzaju papierosów i nie mniej niż 57 proc. średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży). Czyli pierwszy problem, który rozwiązujemy już od 1 stycznia 2011 r., to dostosowanie stawki akcyzy w wysokości 64 euro od każdego rodzaju papierosów.

Czy zmiana sposobu ustalania stawki akcyzy wpłynie na jej wysokość?

Nie do końca. Dziś odnośnikiem dla obciążenia akcyzą była cena papierosów z najpopularniejszej kategorii cenowej, czyli inaczej mówiąc - cena z grupy najpopularniejszych papierosów. Obecnie w Polsce najpopularniejsza kategoria cenowa i średnia cena to bardzo zbliżone wartości. Zmiana odniesienia udziału akcyzy w cenie nie wpływa na jej wysokość, ale od 1 stycznia 2011 r. 64 euro podatku akcyzowego musi być płacone od każdego 1000 szt. papierosów.

Podwyżki w ostatnich latach były znaczne ze względu na konieczność osiągnięcia minimum unijnego w wysokości 64 euro i wysoki kurs euro do złotego. Teraz ten kurs się zmienił. Czy ministerstwo to wykorzysta?

Owszem. Jeśli w roku 2008 określaliśmy udział akcyzy od wartości euro na poziomie ok. 4,22 zł, to przewidujemy, że w październiku tego roku kurs euro do złotego będzie w wysokości 3,85 zł. To spowoduje, że osiągniemy już 64 euro od wszystkich papierosów, czyli też tych tańszych niż z najpopularniejszej grupy. Przypomnijmy, że dla przeliczenia minimum unijnego kluczowy jest kurs euro z 1 października.

Czy zatem od przyszłego roku wzrośnie akcyza na papierosy?

Jeśli prognoza kursu sprawdzi się - będzie, ale tylko inflacyjna. Cena wzrośnie o ok. 1,8 proc., czyli ok. 11 groszy.

Dlaczego odnosić podwyżkę do inflacji?

Dlatego, aby udział akcyzy w cenie pozostał na niezmienionym poziomie. Zgodnie z polityką ochrony zdrowia przed następstwami palenia tytoniu nie należy doprowadzać do realnego spadku opodatkowania, stąd minimalna regulacja adekwatna do wysokości inflacji.

A jeśli kurs euro w październiku będzie wyższy niż 3,85 zł?

To będziemy musieli dostosować naszą akcyzę do tego kursu. Z analiz MF wynika, że w październiku ten kurs będzie na poziomie zbliżonym do obecnego, choć trzeba liczyć się z pewnymi zmianami.

A co z dochodzeniem do minimum 90 euro od 2018 roku?

Chcemy co roku proporcjonalnie podnosić akcyzę w taki sposób, aby w 2018 roku osiągnąć minimum UE w wysokości 90 euro od wszystkich papierosów i udział akcyzy nie mniejszy niż 60 proc. w średniej ważonej cenie papierosów...

Czy branża tytoniowa się zgodzi na coroczne podwyżki?

Tak. W momencie wejścia Polski do Unii Europejskiej, gdy musieliśmy osiągnąć minimum unijne w wysokości 64 euro w 2009 roku, początkowe podwyżki były niskie, a w ostatnich dwóch latach znaczące, rzędu kilkunastu procent. Opierając się na tych doświadczeniach, nie chcemy, aby powtórzyła się sytuacja, gdy w jednym roku cena paczki papierosów wzrasta o ponad złotówkę, co jest podwyżką odczuwalną dla konsumentów. Dlatego chcemy rozłożyć te wzrosty równomiernie w każdym roku, co będzie mniej odczuwalne.

Czy wiadomo, ile wyniesie podwyżka w poszczególnych latach?

Nie mamy takich wyliczeń. Jednak, jeśli weźmiemy pod uwagę, że musimy dojść do minimum z 64 do 90 euro, to w ciągu ośmiu lat cena papierosów musi wzrosnąć o ok. 27 proc. Trudno jeszcze ocenić, jaki to będzie wzrost co roku.

O ile wzrosną wpływy budżetowe w związku z przyszłoroczną podwyżką akcyzy na papierosy?

Jeśli podwyżka akcyzy będzie związana tylko z inflacją, to cena każdej paczki papierosów wzrośnie o ok. 11 gr. To z kolei oznacza, że do budżetu wpłynie ok. 100 mln zł więcej.

Fot. Marek Matusiak

Jacek Kapica

wiceminister finansów

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK