| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Prostsze zasady wystawiania faktur VAT

Prostsze zasady wystawiania faktur VAT

Do tej pory zasady wystawiania faktur VAT były tak skomplikowane, że utrudniały wystawianie faktur elektronicznych w handlu transgranicznym. Aby umożliwić przedsiębiorstwom oszczędności i uprościć obowiązki administracyjne, Rada ECOFIN w dniu 16 marca br. osiągnęła porozumienie w sprawie dyrektywy mającej na celu unowocześnienie wymogów związanych z wystawianiem faktur VAT. Faktury papierowe i elektroniczne będą traktowane w identyczny sposób.


Szacuje się, że ten nowy instrument może zmniejszyć opłaty ponoszone przez zainteresowane branże nawet o 18 mld euro rocznie. Będzie to szczególnie pomocne dla małych i średnich przedsiębiorstw, ponieważ do uproszczonych faktur będzie można zaliczyć także te opiewające na niewielkie kwoty. Co więcej pozwoli to małym i średnim przedsiębiorstwom rozliczać się z VAT-u gotówkowo. Faktury papierowe i elektroniczne będą traktowane w identyczny sposób. Zharmonizowane zostaną przepisy o przechowywaniu informacji i okresach rozliczeniowych. Dyrektywa ta powinna zwiększyć handel elektroniczny.

Wniosek ten przewiduje również środki mające na celu wsparcie organów podatkowych w walce z oszustwami w dziedzinie podatku VAT. Przepisy dotyczące odliczania VAT-u zostaną zaostrzone, aby umożliwić szybszą wymianę informacji na temat podaży towarów i usług w UE. Ponieważ przedsiębiorstwa działające transgranicznie będą musiały zgłaszać swoje transakcje w miesiącu, w którym do nich doszło, oszuści karuzelowi nie będą mieli możliwości włączania faktury do późniejszego okresu rozliczeniowego.

(źródło: http://europa.eu/index pl.htm)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

inFakt

inFakt to firma oferująca nowoczesne usługi księgowe i fakturowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK