| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Prostsze zasady wystawiania faktur VAT

Prostsze zasady wystawiania faktur VAT

Do tej pory zasady wystawiania faktur VAT były tak skomplikowane, że utrudniały wystawianie faktur elektronicznych w handlu transgranicznym. Aby umożliwić przedsiębiorstwom oszczędności i uprościć obowiązki administracyjne, Rada ECOFIN w dniu 16 marca br. osiągnęła porozumienie w sprawie dyrektywy mającej na celu unowocześnienie wymogów związanych z wystawianiem faktur VAT. Faktury papierowe i elektroniczne będą traktowane w identyczny sposób.


Szacuje się, że ten nowy instrument może zmniejszyć opłaty ponoszone przez zainteresowane branże nawet o 18 mld euro rocznie. Będzie to szczególnie pomocne dla małych i średnich przedsiębiorstw, ponieważ do uproszczonych faktur będzie można zaliczyć także te opiewające na niewielkie kwoty. Co więcej pozwoli to małym i średnim przedsiębiorstwom rozliczać się z VAT-u gotówkowo. Faktury papierowe i elektroniczne będą traktowane w identyczny sposób. Zharmonizowane zostaną przepisy o przechowywaniu informacji i okresach rozliczeniowych. Dyrektywa ta powinna zwiększyć handel elektroniczny.

Wniosek ten przewiduje również środki mające na celu wsparcie organów podatkowych w walce z oszustwami w dziedzinie podatku VAT. Przepisy dotyczące odliczania VAT-u zostaną zaostrzone, aby umożliwić szybszą wymianę informacji na temat podaży towarów i usług w UE. Ponieważ przedsiębiorstwa działające transgranicznie będą musiały zgłaszać swoje transakcje w miesiącu, w którym do nich doszło, oszuści karuzelowi nie będą mieli możliwości włączania faktury do późniejszego okresu rozliczeniowego.

(źródło: http://europa.eu/index pl.htm)

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK