| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Podatnik musi się rozliczyć, nawet jeśli nie otrzymał PIT-11

Podatnik musi się rozliczyć, nawet jeśli nie otrzymał PIT-11

Do końca lutego płatnicy mieli obowiązek przekazać podatnikowi i urzędowi skarbowemu imienną informację o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy, czyli PIT-11. Co zrobić, gdy takiej informacji nie mamy?


MONIKA SALA-SZCZYPIŃSKA

Jeżeli z jakichś powodów podatnik nie otrzymał jeszcze od swojego pracodawcy (płatnika) takiej informacji, powinien jak najszybciej się z nim skontaktować w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji. Jeżeli mimo to pracodawca nadal będzie się ociągał z przekazaniem PIT, można wysłać do niego pismo ponaglające. Kopię pisma można przesłać także do urzędu skarbowego.

Jeżeli płatnik nadal nie wystawi informacji o wysokości uzyskanych dochodów, zeznanie roczne należy sporządzić na podstawie własnych danych (np. zawartej umowy, wyciągów bankowych). Brak PIT-11 od płatnika nie zwalnia podatnika z obowiązku rozliczenia się z uzyskanych dochodów. Należy pamiętać, aby do zeznania załączyć pismo wyjaśniające, że podatnik nie otrzymał od płatnika informacji PIT-11, a zeznanie wypełnił według posiadanych dokumentów i najlepszej swojej wiedzy.

Jak wpisać w zeznaniu dane, gdy nie mamy informacji od płatnika?

Do obliczenia podatku niezbędne jest wskazanie nie tylko wysokości wynagrodzenia brutto, potrąconych składek ubezpieczeniowych, ale także wiedza w zakresie pobranych i odprowadzonych przez płatnika zaliczek. Pomocne mogą się okazać odcinki z wypłaty otrzymywane od pracodawcy, z których wynikają informacje o wysokości wynagrodzenia brutto, wynagrodzenia do wypłaty, zastosowanych kosztach uzyskania przychodu, a także o wysokości zaliczki na podatek dochodowy. Informacje dotyczące składek ubezpieczeniowych znajdują się natomiast na otrzymywanym od pracodawcy formularzu składanym do urzędu ubezpieczeń ZUS RMUA.

A jak będzie np. przy umowach o dzieło, gdy wynagrodzenie miesięczne nie było wyższe niż 200 zł?

W przypadku umów cywilnoprawnych, w których kwota należności wynikająca z umowy w skali miesiąca nie przekracza 200 zł, jeśli płatnicy pobierali w ciągu roku podatek zryczałtowany, bez zastosowania kosztów (nie dotyczy to umów zawieranych z własnym pracodawcą), rozliczenie wygląda inaczej. Po zakończeniu roku płatnicy nie sporządzają PIT-11, bo tego rodzaju przychody nie są wykazywane w zeznaniach rocznych. W przypadku umów cywilnoprawnych, od których były pobierane zaliczki na podatek dochodowy po odliczeniu kosztów, płatnicy mają obowiązek sporządzić PIT-11. Jeżeli z tego obowiązku się nie wywiążą, podatnik może złożyć zeznanie roczne na podstawie danych wynikających z zawartej umowy oraz rachunku do umowy, który wystawia i podpisuje.

Fot. Archiwum

Monika Sala-Szczypińska, z Izby Skarbowej w Krakowie

Rozmawiała Ewa Matyszewska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Strefy Nieruchomości

Blog

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK