| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Dłużnicy osób prywatnych trafią do BIG-ów

Dłużnicy osób prywatnych trafią do BIG-ów

Do biur informacji gospodarczej trafią także dłużnicy osób prywatnych, gmin oraz firm windykacyjnych.


ZMIANA PRAWA

Przeterminowane zaległości to problem Polaków w każdym wieku - zarówno 19-latków, jak i osób w podeszłym wieku - wynika z danych BIG-ów.

Około 3 milionów dłużników straci anonimowość po wejściu w życie znowelizowanej ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych, uchwalonej 19 lutego 2010 r. przez Sejm - ocenia Krajowy Rejestr Długów (KRD). Wszystko dlatego, że z powodu luki w przepisach wielu dłużników dziś nie można zgłosić do biura informacji gospodarczej.

- Ustawa pozwoli na umieszczanie w rejestrach danych swoich dłużników osobom prywatnym, gminom oraz firmom windykacyjnym i funduszom sekurytyzacyjnym - ocenia Andrzej Kulik, rzecznik KRD.

Do BIG-ów trafią konsumenci, których przeterminowana zaległość wyniesie co najmniej 200 złotych, oraz przedsiębiorcy mający dług u jednego wierzyciela w wysokości minimum 500 złotych. Ustawa jest już zatwierdzona przez Senat, którego poprawkami Sejm zajmie się na najbliższym posiedzeniu plenarnym, które rozpoczyna się jutro. Wejdzie w życie 30 dni po opublikowaniu jej w Dzienniku Ustaw, co może nastąpić jeszcze w połowie kwietnia.

Z danych Europejskiego Rejestru Informacji Finansowej (ERIF) wynika, że w Polsce zadłużone często są osoby bardzo młode. Najmłodszy dłużnik ma zaledwie 19 lat i jest winny ponad 2,3 tys. zł.

- Młode osoby często nie zdają sobie sprawy, że figurowanie w Rejestrze Dłużników może wpłynąć na całe ich życie - mówi Urszula Okarma, prezes zarządu ERIF.

Takie osoby mogą nie dostać kredytu na zakup własnego mieszkania, a jeśli rozpoczynają działalność gospodarczą, prawdopodobnie będą miały kłopoty z pozyskaniem partnerów biznesowych i kontrahentów. Z kolei według danych KRD najstarsi polscy dłużnicy korzystają z nowoczesnych technologii lub też robią to na ich konto np. wnuki.

- Starsze osoby najczęściej zalegają głównie z opłatami za usługi telefonii komórkowej i telewizji satelitarnej - podsumowuje Andrzej Kulik.

Daria Stojak

daria.stojak@infor.pl

Podstawa prawna

Ustawa z 19 lutego 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

RT Tax Poland

Założona w 2000 roku firma jest obecnie jednym ze światowych liderów. Oferuje usługi zwrotu podatku dla osób, które pracowały za granicą. RT Tax posiada około 400 przedstawicielstw w 40 krajach na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »