| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Posłowie przegłosowali przepisy dotyczące ułatwień podatkowych

Posłowie przegłosowali przepisy dotyczące ułatwień podatkowych

Na ostatnim posiedzeniu posłowie przyjęli jedną, redakcyjną poprawkę Senatu do nowelizacji ustaw podatkowych. Odrzucili natomiast zmianę tytułu noweli.

Zmiany dotyczą ustaw o: PIT i CIT, o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej. Nowelizacja ustawy o PIT podnosi też ze 100 zł do 200 zł wartość prezentów czy gadżetów zwolnionych z opodatkowania.

Samozatrudnieni będą mogli świadczyć usługi dla swoich dawnych pracodawców bez utraty prawa do 19-proc. podatku liniowego pod warunkiem, że usługi te zaczną świadczyć od następnego roku podatkowego.

Nowelizacja przewiduje możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów VAT należnego od towarów przekazanych nieodpłatnie.

Wprowadza też zmiany dotyczące przedsiębiorstw prowadzących działalność innowacyjną. Chodzi o ulgę umożliwiającą centrom badawczo-rozwojowym zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów środków funduszu innowacyjności wykorzystanych w roku podatkowym, w którym nastąpiło ich przekazanie do funduszu lub w następnym roku podatkowym. Obecne, środki z funduszu niewykorzystane w danym roku podatkowym, zalicza się do przychodów.

Z kolei nowela ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne stanowi, że podatnicy osiągający przychody z wynajmu, np. mieszkań, będą mogli wybrać zryczałtowaną formę opodatkowania do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatnik osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Nowe przepisy mają wejść w życie 14 dni od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Teraz nowelizacja została skierowana do podpisu przez prezydenta.

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

PORTA KMI POLAND

jest liderem wśród producentów skrzydeł i ościeżnic drzwiowych w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK