| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zasiłek - także dla zatrudnionych na umowę o dzieło

Zasiłek - także dla zatrudnionych na umowę o dzieło

Rozszerzenie kręgu uprawnionych do pobierania zasiłku dla bezrobotnych o osoby wcześniej zatrudnione na podstawie umowy o dzieło - przewiduje projekt ustawy autorstwa PiS o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Projekt, o którym dyskutowała sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny, zakłada również wydłużenie okresu, w którym bezrobotny powinien przepracować przynajmniej rok. Obecnie bezrobotny, aby uzyskać zasiłek, musi przepracować przynajmniej rok w ciągu 18 miesięcy, posłowie chcą ten okres przedłużyć - do 36 miesięcy.

Jak tłumaczyła w imieniu wnioskodawców Joanna Kluzik-Rostkowska (PiS), jest duża grupa osób, dla których umowy o dzieło często są jedynym źródłem utrzymania, a które pozbawione są ochrony, jaka przysługuje w razie utraty pracy osobom zatrudnionym na etacie.

Podkreśliła, że tego rodzaju umowy są nadużywane, a bezrobocie rośnie, rynek jest coraz trudniejszy, więc tego rodzaju mechanizmy są potrzebne. "Rynek pracy jest coraz bardziej elastyczny, a mechanizmy, które mają nas chronić przed bezrobociem, nie są do niego w ogóle dostosowane" - mówiła.

Zdzisława Janowska (SDPL) zaznaczyła, że z promocją elastycznych form zatrudnienia, jaką jest umowa o dzieło, musi wiązać się bezpieczeństwo zatrudnienia.

Izabela Mrzygłocka (PO) zwróciła uwagę, że od umów o dzieło nie są odprowadzane składki na Fundusz Pracy, a to z niego wypłacane są świadczenia dla bezrobotnych.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zaopiniowało projekt negatywnie. Jak podkreśliła wiceminister Czesława Ostrowska, wydłużenie okresu spowoduje znaczny wzrost liczby zasiłkobiorców, którzy biernie będą tkwić w bezrobociu. "Jest to wbrew polityce rządu, bo my stawiamy na formy aktywizacyjne. Preferujemy, by bezrobotny uczestniczył w pracy subsydiowanej lub w szkoleniach, a proponowane w projekcie rozwiązania sprzyjają bierności" - przekonywała. Przypomniała, że bezrobotni bez prawa do zasiłku mogą korzystać ze wszystkich innych form pomocy (szkolenia, dofinansowania do studiów etc.).

Projekt został skierowany do dalszych prac w podkomisji ds. rynku pracy.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK