| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zasiłek - także dla zatrudnionych na umowę o dzieło

Zasiłek - także dla zatrudnionych na umowę o dzieło

Rozszerzenie kręgu uprawnionych do pobierania zasiłku dla bezrobotnych o osoby wcześniej zatrudnione na podstawie umowy o dzieło - przewiduje projekt ustawy autorstwa PiS o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Projekt, o którym dyskutowała sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny, zakłada również wydłużenie okresu, w którym bezrobotny powinien przepracować przynajmniej rok. Obecnie bezrobotny, aby uzyskać zasiłek, musi przepracować przynajmniej rok w ciągu 18 miesięcy, posłowie chcą ten okres przedłużyć - do 36 miesięcy.

Jak tłumaczyła w imieniu wnioskodawców Joanna Kluzik-Rostkowska (PiS), jest duża grupa osób, dla których umowy o dzieło często są jedynym źródłem utrzymania, a które pozbawione są ochrony, jaka przysługuje w razie utraty pracy osobom zatrudnionym na etacie.

Podkreśliła, że tego rodzaju umowy są nadużywane, a bezrobocie rośnie, rynek jest coraz trudniejszy, więc tego rodzaju mechanizmy są potrzebne. "Rynek pracy jest coraz bardziej elastyczny, a mechanizmy, które mają nas chronić przed bezrobociem, nie są do niego w ogóle dostosowane" - mówiła.

Zdzisława Janowska (SDPL) zaznaczyła, że z promocją elastycznych form zatrudnienia, jaką jest umowa o dzieło, musi wiązać się bezpieczeństwo zatrudnienia.

Izabela Mrzygłocka (PO) zwróciła uwagę, że od umów o dzieło nie są odprowadzane składki na Fundusz Pracy, a to z niego wypłacane są świadczenia dla bezrobotnych.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zaopiniowało projekt negatywnie. Jak podkreśliła wiceminister Czesława Ostrowska, wydłużenie okresu spowoduje znaczny wzrost liczby zasiłkobiorców, którzy biernie będą tkwić w bezrobociu. "Jest to wbrew polityce rządu, bo my stawiamy na formy aktywizacyjne. Preferujemy, by bezrobotny uczestniczył w pracy subsydiowanej lub w szkoleniach, a proponowane w projekcie rozwiązania sprzyjają bierności" - przekonywała. Przypomniała, że bezrobotni bez prawa do zasiłku mogą korzystać ze wszystkich innych form pomocy (szkolenia, dofinansowania do studiów etc.).

Projekt został skierowany do dalszych prac w podkomisji ds. rynku pracy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Fedorowska

psycholog, mediator. Kancelaria Mediacyjna „Primum Consensus”.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »