| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > 20 tys. zł kary dla firmy wywożącej śmieci na zamknięte składowisko

20 tys. zł kary dla firmy wywożącej śmieci na zamknięte składowisko

Wysypiska śmieci, które będą przepełnione lub ich standard obniży się do poziomu zagrażającego środowisku, zostaną zamknięte z urzędu.


NOWE PRAWO

Regionalny dyrektor ochrony środowiska lub marszałek województwa mogą podjąć decyzję o zamknięciu składowiska odpadów, które nie spełnia wymogów prawnych lub ochrony środowiska. Takie możliwości daje im nowelizacja ustawy o odpadach, która weszła w życie 12 marca.

Zgodnie z nowymi przepisami taką decyzję można wydać także w sytuacji, gdy okaże się, że składowisko jest przepełnione lub od roku nie przyjmuje już odpadów.

W dotychczasowych regulacjach procedury zamykania składowisk były wyjątkowo zawiłe. Stawały się źródłem lokalnych konfliktów.

- Kosztowna i długotrwała procedura zamykania składowiska, jego rekultywacji oraz prowadzenia monitoringu zniechęcała zarządzających składowiskami do podjęcia inicjatywy w tym zakresie - tłumaczy Dominik Wałkowski z Kancelarii Wardyński i Wspólnicy.

Nowe prawo określa, że decyzja, np. marszałka województwa o zamknięciu składowiska, będzie musiała być poprzedzona ekspertyzą. Powinna ona określać techniczny sposób zamknięcia składowiska, harmonogram działań związanych z przywracaniem wartości użytkowych danego miejsca. Zarządzający składowiskiem zostanie obciążony kosztami wykonania takiej ekspertyzy.

Nowela wprowadza surowe kary za przyjmowanie śmieci na zamknięte składowisko. Przedsiębiorca, który zdecyduje się na taką praktykę wbrew decyzji o zamknięciu danego miejsca, narazi się na karę 20 tys. zł.

Nowelizacja ustawy o odpadach dopuszcza możliwość utylizacji azbestu w specjalnych urządzeniach przewoźnych. Oznacza to, że szkodliwe odpady z azbestem będą mogły być przetworzone w wysokiej temperaturze na miejscu, gdzie prowadzone są prace rozbiórkowe czy remonty.

Urządzenie takie, które np. wykorzystuje mikrofale, będzie mogło być przewożone z jednego miejsca w inne.

Łukasz Kuligowski

lukasz.kuligowski@infor.pl

Podstawa prawna

Ustawa z 22 stycznia 2010 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 28, poz. 145).

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Ciołko

Ekspert Prawny Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK