| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Mało pracowników skorzysta z zaliczek na pensje

Mało pracowników skorzysta z zaliczek na pensje

Biurokratyczne wymogi mogą utrudnić pracownikom ubieganie się o zaliczki na poczet pensji, niewypłaconych im przez firmę, którą porzucił właściciel.


Przez kilka miesięcy ubiegłego roku pracownicy firmy Hanpol Electronics z Łodzi nie otrzymywali wynagrodzeń, bo zagraniczny właściciel porzucił prowadzoną działalność gospodarczą, ale jej nie zlikwidował. Nie było podstawy prawnej do rozwiązania ich umów o pracę oraz do wydania świadectw pracy.

- Otrzymujemy sygnały od pracowników, że sytuacje takie zdarzają się coraz częściej - mówi Andrzej Radzikowski, wiceprzewodniczący OPZZ.

Dlatego Sejm znowelizował przepisy ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy. 19 lutego weszły w życie przepisy, które umożliwiają pracownikom porzuconych firm ubieganie się o zaliczki na poczet zaległych pensji z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP). Nowe przepisy mogą jednak niewiele zmienić.

- Sądzę, że 90 proc. pracowników nie będzie w stanie spełnić proceduralnych wymogów udzielania zaliczek - mówi Witold Polkowski, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich.

Podwładny, który chce otrzymać taką pomoc, będzie musiał złożyć informacje i dokumenty uprawdopodabniające wystąpienie niewypłacalności pracodawcy lub dowód złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Dodatkowo z projektu rozporządzenia minister pracy i polityki społecznej w sprawie wniosków o wypłatę zaliczki z FGŚP wynika, że zaliczkę otrzymają tylko ci pracownicy, którzy przedstawią kopię aktualnego odpisu z rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego lub kopię wypisu z ewidencji działalności gospodarczej.

- Dla większości pracowników problemem będzie ustalenie miejsca, w którym zarejestrowana jest działalność gospodarcza pracodawcy - mówi Witold Polkowski.

Podkreśla, że szczególnie trudne będzie uzyskanie kopii wypisu z ewidencji działalności gospodarczej, bo pracownicy często nie wiedzą, w jakiej gminie zarejestrowana jest działalność.

Pracownik ubiegający się o zaliczkę zostanie też zobowiązany do złożenia oświadczenia potwierdzającego pozostawanie w stosunku pracy oraz przedstawienia wypełnionego i podpisanego druku zgłoszenia do ubezpieczeń ZUS ZUA. Całą procedurę starania się o pieniądze z FGŚP będzie mógł rozpocząć dopiero po dwóch miesiącach od momentu zaprzestania działalności przez firmę. Przez ten czas (oraz okres rozpatrywania jego wniosku o wypłatę zaliczki na poczet zaległych świadczeń) nie będzie on otrzymywał wynagrodzenia.

W rezultacie może się okazać, że podwładni mogą szybciej uzyskać zaległe wynagrodzenia na podstawie wszczęcia procedury upadłościowej.

Łukasz Guza

lukasz.guza@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ekspert firmy Xella Polska

Eksperci Budowy SILKA YTONG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK