| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Sprawozdania do końca marca

Sprawozdania do końca marca

Jeszcze w tym roku przedsiębiorcy, którzy wprowadzają na rynek baterie i akumulatory, informacje o masie zebranych i wprowadzonych takich produktów mogą przekazać do końca marca.


Do 31 marca, a nie do 15, firmy, które np. wprowadzają na rynek baterie lub akumulatory, muszą przedstawić sprawozdanie dotyczące masy wprowadzonych na rynek ogniw. Muszą poinformować także o masie zebranych odpadów ze zużytych baterii i akumulatorów. Informacja ta jest istotna dla przedsiębiorców, gdyż zgodnie z ustawą o bateriach i akumulatorach takie rozliczenie się z działalności powinno nastąpić do 15 marca. Jednak z interpretacji Ministerstwa Środowiska wynika, że za działalność w 2009 roku trzeba rozliczyć się na podstawie przepisów ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej. Związane jest to z tym, że większość przepisów ustawy o bateriach zaczęła obowiązywać dopiero z początkiem 2010 roku.

W konsekwencji na podstawie tych regulacji przedsiębiorcy będą rozliczać się z poziomów zbiórki, a także recyklingu i odzysku zużytych ogniw, dopiero w przyszłym roku.

Resort środowiska zaznacza, że za rok 2009 informacje należy przedstawić właściwemu marszałkowi województwa według rozporządzenia, które obowiązywało przed wejściem w życie przepisów ustawy o bateriach i akumulatorach. Dlatego trzeba skorzystać ze wzoru z rozporządzenia Ministra Środowiska z 23 listopada 2006 r. w sprawie wzoru rocznego sprawozdania o wysokości należnej opłaty produktowej (Dz.U. nr 226, poz. 1654).

Łukasz Kuligowski

lukasz.kuligowski@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Gontarek, HUKE Finanse

Firma HUKE Finanse jest multiagencją, która oferuje pełen zakres produktów ubezpieczeniowych i kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »